Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1197 |
| Trim | SZ-L |
| Price | £17,199 |
| Engine Power - BHP | 83 |
| Acceleration | 13.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 59.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| Length | 3845 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1495 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 265 l |
| Minimum Kerbweight | 911 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Automatic start/stop system
- Colour LCD information display
- Fuel consumption screen
- Lights on warning
- Low fuel level warning light
- Outside temperature display
- PAS
- Rear parking camera
- Remote fuel cap release
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed limiter
- Tachometer
- Tailgate
- Trip computer
Entertainment
- 4 speakers
- Auxiliary input socket
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- Steering wheel audio controls
- USB interface
Exterior Features
- 'Guide me home' headlamps
- 2 speed wipers+intermittent wipe
- Automatic headlamp levelling
- Automatic headlights
- Black coloured A & B pillars
- Black front grille chrome
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electric door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Green tinted glass
- Heated door mirrors
- High beam assist
- High mounted stop lamp
- LED daytime running lights
- LED position lamps
- LED projector headlamps
- LED rear combination lamp
- Rear fog lights
- Rear privacy glass
- Rear wiper
Interior Features
- 1 cup holder in rear
- 12V Accessory socket in front console
- 2 cup holders in front
- 2 Isofix seat anchors
- 3 spoke leather covered steering wheel
- 60/40 split rear seats
- Accessory socket
- Air conditioning
- Centre console storage
- Centre lower box
- Child seat tether anchorages x 2
- Chrome handbrake release button
- Chrome interior door handles
- Cloth seat trim
- Door pockets with bottle holder
- Driver/passenger sunvisors with ticket holders + vanity mirrors
- Front cabin lights
- Front head restraints
- Front map light
- Front passenger side assist grip
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Heater
- Height adjustable driver's seat
- Luggage area lamp
- Parcel shelf
- Passenger seat back pocket
- Pollen filter
- Rear headrests
- Tilt adjustable steering wheel
Passive Safety
- 3 point ELR seatbelts for centre seat
- 3 point ELR seatbelts front and rear
- ABS+EBD+Brake assist
- Curtain airbags
- Driver airbag
- ESP + traction control
- Foot protecting brake and clutch pedals
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Hill hold control
- Passenger airbag
- Radar brake support system
- Rear child proof door locks
- Rear seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Side airbags
- Side impact protection beams
- Tyre pressure indicator
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Freewheeling key cylinders
- Immobiliser
- Light - on and Key in reminder
- Remote central locking
Trim
- White instrument panel and front door trim
Wheels
- 16" Polished alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1197 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 59.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 52.2 |
| WLTP - MPG - High | 68.1 |
| WLTP - MPG - Low | 55.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 67.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 25 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 999999 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.1 |
| Engine Power - BHP | 83 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 107 |
| Engine Torque - RPM | 2800 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 185/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1495 mm |
| Length | 3845 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1735 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 37 |
| Gross Vehicle Weight | 1365 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 579 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 265 l |
| Max. Loading Weight | 454 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 911 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
