Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | LHD |
| Price | £100,570 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Acceleration | 3.1 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 5021 mm |
| Width | 1987 mm |
| Height | 1431 mm |
Driver Convenience
- Emergency call service
- PAS
Exterior Features
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 rear head restraints
- 3 seat bench in 2nd row
- Front head restraints
- Single front passenger seat
- Yoke steering wheel
Packs
- Towing package - Model S
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Child locks on rear doors
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 18.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 14.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 13.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 4.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 760 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 634 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 472 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 394 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 72 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.1 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 245/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/45 R19 |
| Wheel Style | TEMPEST |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1431 mm |
| Length | 5021 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1987 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2170 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
