Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Plaid Plus |
| Price | £55 |
| Engine Power - BHP | 1100 |
| Acceleration | 2 |
| Top Speed | 200 mph |
| Length | 4970 mm |
| Width | 1964 mm |
| Height | 1445 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 793 l |
Driver Convenience
- Acoustic seat-belt warning
- Blind spot monitoring
- Bluetooth hands free phone with voice control system
- Cruise control
- Custom driver profiles
- Front and rear parking sensors
- High definition reversing camera
- Homelink (programmable garage door opener)
- Lane departure warning system
- Mobile App interface
- Power tailgate
- Real time traffic information
- Roll over sensor
- Satellite navigation system
- Service indicator
- Speed sensitive power steering
- Touch screen centre multi info display
Engine/Drivetrain/Suspension
- Smart air suspension
Entertainment
- DAB Digital radio
- Mobile App remote control
- Wi-Fi Hotspot - 4G Enabled
Exterior Features
- Auto dimming mirrors
- Auto high beam
- Automatic, adaptive, auto level LED headlights
- Body colour bumpers
- Daytime running lights
- Electric windows with one touch open
- Electric/heated/folding door mirrors with memory
- Electrochromatic rear view mirror
- Exterior door handle lights
- Heated washer nozzles
- LED fog lights
- LED tail lights
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear window defroster
- Side marker bumper illumination
- Solar reflect windshield
- Three position dynamic LED turning lights
- Wiper blade defrosters
Interior Features
- 2 fixed rear headrests
- 2 second row isofix attachments
- 5 seat Interior (2nd row bench)
- Auto dual-zone climate control system
- Door lights
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Floor mats
- Front centre armrest with 2 cupholders
- Front head restraints
- Front trunk + rear trunk and 60/40 folding rear seats upto 894 storage
- Glove compartment
- Heated front seats
- Heated rear seats
- Heated steering wheel
- HEPA air filtration system
- LED ambient lighting
- LED map reading lights
- Parcel shelf
- Pollen filter
- Power adjustable steering wheel
- Supercharger access
- Tinted glass roof with ultraviolet and infrared protection
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Active safety technologies including collision avoidance and automatic emergency braking
- Driver/Front Passenger airbags
- EBD + Brake Assist
- Electronic stability control
- Four wheel antilock disc brakes with electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioner
- Head airbags
- Knee airbags
- Rear door child safety locks
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 837 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 520 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50U |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 50000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 2 |
| Engine Power - BHP | 1100 |
| Top Speed | 200 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Wheel Style | TEMPEST |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1445 mm |
| Length | 4970 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1964 mm |
| Width (including mirrors) | 2189 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2162 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 793 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
