Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £55 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Acceleration | 3.1 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 4970 mm |
| Width | 1964 mm |
| Height | 1445 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 793 l |
Driver Convenience
- Acoustic seat-belt warning
- Blind spot monitoring
- Bluetooth hands free phone with voice control system
- Cruise control
- Custom driver profiles
- Front and rear parking sensors
- High definition reversing camera
- Homelink (programmable garage door opener)
- Lane departure warning system
- Mobile App interface
- Power tailgate
- Real time traffic information
- Roll over sensor
- Satellite navigation system
- Service indicator
- Speed sensitive power steering
- Touch screen centre multi info display
Engine/Drivetrain/Suspension
- Smart air suspension
Entertainment
- DAB Digital radio
- Mobile App remote control
- Wi-Fi Hotspot - 4G Enabled
Exterior Features
- Auto dimming mirrors
- Auto high beam
- Automatic, adaptive, auto level LED headlights
- Body colour bumpers
- Daytime running lights
- Electric windows with one touch open
- Electric/heated/folding door mirrors with memory
- Electrochromatic rear view mirror
- Exterior door handle lights
- Heated washer nozzles
- LED fog lights
- LED tail lights
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear window defroster
- Side marker bumper illumination
- Solar reflect windshield
- Three position dynamic LED turning lights
- Wiper blade defrosters
Interior Features
- 2 fixed rear headrests
- 2 second row isofix attachments
- 5 seat Interior (2nd row bench)
- Auto dual-zone climate control system
- Door lights
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Floor mats
- Front centre armrest with 2 cupholders
- Front head restraints
- Front trunk + rear trunk and 60/40 folding rear seats upto 894 storage
- Glove compartment
- Heated front seats
- Heated rear seats
- Heated steering wheel
- HEPA air filtration system
- LED ambient lighting
- LED map reading lights
- Parcel shelf
- Pollen filter
- Power adjustable steering wheel
- Supercharger access
- Tinted glass roof with ultraviolet and infrared protection
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Active safety technologies including collision avoidance and automatic emergency braking
- Driver/Front Passenger airbags
- EBD + Brake Assist
- Electronic stability control
- Four wheel antilock disc brakes with electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioner
- Head airbags
- Knee airbags
- Rear door child safety locks
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 652 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 405 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50U |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 50000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.1 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Wheel Style | TEMPEST |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1445 mm |
| Length | 4970 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1964 mm |
| Width (including mirrors) | 2189 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2069 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 793 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
