Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Plaid [LHD] |
| Price | £110,570 |
| Engine Power - BHP | 1020 |
| Acceleration | 2 |
| Top Speed | 200 mph |
| Length | 5021 mm |
| Width | 1987 mm |
| Height | 1431 mm |
Driver Convenience
- Emergency call service
- PAS
Exterior Features
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 rear head restraints
- 3 seat bench in 2nd row
- Front head restraints
- Single front passenger seat
- Yoke steering wheel
Packs
- Towing package - Model S
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Child locks on rear doors
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 18.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 19.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 15.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 14.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 4.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 715 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 600 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 444 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 373 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 72 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 2 |
| Engine Power - BHP | 1020 |
| Top Speed | 200 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 245/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/45 R19 |
| Wheel Style | TEMPEST |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1431 mm |
| Length | 5021 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1987 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2277 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
