In-depth reviews
Tesla Model Y Hatchback Long Range RWD 5dr Auto [Textile + Vegan Leather]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- RWD 5dr Auto [Textile + Vegan Leather]
- RWD 5dr Auto
- RWD 5dr Auto
- Long Range RWD 5dr Auto
- Long Range RWD 5dr Auto [Textile + Vegan Leather]
- Long Range RWD 5dr Auto
- Long Range AWD 85kWh 5dr Auto
- Long Range AWD 5dr Auto
- Long Range AWD 5dr Auto
- Premium Long Range RWD 5dr Auto
- Premium Long Range AWD 5dr Auto
- Premium Long Range AWD 5dr Auto [7 Seat]
- Long Range AWD 5dr Auto [7 Seat]
- Performance AWD 5dr Auto
- Performance AWD 5dr Auto
- Launch Edition Long Range AWD 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Standard Long range |
| Price | £44,980 |
| Battery Capacity | 75.9 |
| Engine Power - BHP | 295 |
| Acceleration | 6.9 |
| Top Speed | 125 mph |
| Length | 4797 mm |
| Width | 1982 mm |
| Height | 1624 mm |
| Minimum Kerbweight | 1878 kg |
Driver Convenience
- 8 exterior cameras
- Acoustic seat-belt warning
- Automatic easy-entry and exit
- Blind spot Collision Warning (BCW)
- Blind spot monitoring
- Bluetooth hands free phone with voice control system
- Custom driver profiles
- Dual wireless phone charger
- Electric assisted front and rear doors
- Emergency call service
- Forward collision warning
- Lane departure avoidance
- Mobile App interface
- Navigation system
- New front-facing camera
- Power assist steering
- Power lift tailgate
- Reversing camera
- Software updates over WiFi
- Speed limit recognition
- Traffic-aware cruise control
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- Auto charge planning
- CCS charging connector (250Kw Max)
- Passive shock absorbers
- Second-generation hardware
- Single motor RWD
- Type 2 connector
Entertainment
- 16" first row QHD Touchscreen
- 5 USB C ports up to 65W
- 7 speakers with immersive sound
- DAB Digital radio
- Mobile App remote control
- Music and media via bluetooth
- Tesla entertainment
Exterior Features
- Auto headlights
- Auto high beam
- Automatic headlights and wipers
- Daytime running lights
- Electric windows with one touch open
- Fixed glass roof
- Hands-free power trunk opening on approach.
- Heated windshield
- LED 3rd brake light
- LED fog lights
- LED Headlights
- LED tail lights
- Power folding side view mirrors
- Rain sensitive windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear view mirror auto dimming
- Rear window defroster
- Tinted rear glass windows and rear windshield
Interior Features
- 12 way power adjustable front seats with driver lumbar support
- 2 fixed rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Aluminum detailing and premium textiles
- Auto dual-zone climate control system
- Driver and front passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Electronic fold flat seat release 40/20/40
- First row: power recline and heated seats
- Footwell and door pocket ambient lighting
- Front head restraints
- Glovebox, lockable with illumination
- Heated steering wheel
- Interior ambient lighting
- Manual adjust steering wheel
- Map and reading lights
- Open center console
- Particulate and odour filter
- Rear centre armrest with 2 cup holders
- Second row: manual folding seats
- Single front passenger seat
- Textile/vegan leather upholstery
- Type 2 cable
- Ultraviolet and infrared protection on all glass
Passive Safety
- 3 point front seatbelts with pre-tensioners
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Automatic emergency braking system
- Driver/Front Passenger airbags
- EBD + Brake Assist
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Rear door child safety locks
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Dashcam and sentry mode
- Keyless driving and keyless entry
Trim
- Power actuated first row air vents and second row manual adjust air vents
- Textile decor door trims
Wheels
- 19" Crossflow alloy wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 75.9 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 175 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 13.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 617 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 383 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 34D |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.9 |
| Engine Power - BHP | 295 |
| Top Speed | 125 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R19 |
| Wheel Style | CROSSFLOW |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1624 mm |
| Length | 4797 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
| Width | 1982 mm |
| Width (including mirrors) | 2129 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2118 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Minimum Kerbweight | 1878 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
We got it wrong: VW ID.3 and ID.4 will be replaced by “true Volkswagens”

We got it wrong: VW ID.3 and ID.4 will be replaced by “true Volkswagens”
The inside story on how the people’s car maker lost touch with the people, before rediscovering its mojo under boss Thomas Schäfer
News
10 Apr 2026
New cars cost too much but some brands are finally finding the price sweet spot

New cars cost too much but some brands are finally finding the price sweet spot
New cars are expensive, but Mike Rutherford is pleased to see that some manufacturers have found a pricing sweet spot
Opinion
12 Apr 2026
Car Deal of the Day: Tesla Model 3 for £197 a month is the ultimate high fuel price hack

Car Deal of the Day: Tesla Model 3 for £197 a month is the ultimate high fuel price hack
Elon’s Musk’s big-seller is a premium-feeling and efficient electric saloon. It’s our Deal of the Day for April 10
News
10 Apr 2026


