Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | X-Play |
| Price | £12,725 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Acceleration | 15.5 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3455 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 168 l |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Bluetooth system
- Digital clock
- Electric power steering
- Fuel indicator with low level warning
- Lane departure warning system
- Lights on warning
- Rear view camera
- Tachometer
- X-Navigation system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- MP3 connection
- Multimedia System
- Stereo radio
- USB connection
Exterior Features
- 2 speed wipers/variable intermittent/mist function
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Carbon rear diffuser
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows
- Green tinted glass
- Headlamp levelling
- Heated door mirrors
- Heated rear windscreen
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- Projector headlamps
- Rear spoiler
- Rear window demister
- Rear wiper
- Roof mounted aerial
Interior Features
- 12V Accessory socket
- 3 spoke leather steering wheel
- 50/50 split folding rear seat
- Air conditioning
- Air recirculation system
- Centre console storage
- Chrome insert to gearknob
- Chrome interior door handles
- Cloth upholstery
- Driver and passenger sunvisors
- Driver's seat height adjuster
- Driver/passenger seat recline/slide adjust
- Driver/passenger vanity mirrors with covers
- Front and rear door pockets
- Front cupholder
- Front map reading lights
- Glovebox
- Graphite cloth upholstery
- Height adjustable front head restraints
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gear knob
- Pollen filter
- Rear cupholders
- Rear headrests
- Steering wheel mounted radio/phone controls
- Stepless tilt adjustable steering column
- Storage bins on all doors
- Storage pockets in centre console
- Tonneau cover
Passive Safety
- ABS
- Collision mitigation braking system
- Driver and passenger airbags
- Emergency brake assist
- ESP
- Fasten seatbelt reminder
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Rear child proof door locks
- Side curtain airbags
- Tyre pressure warning
Security
- Engine immobiliser
- Lockable fuel cap
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.453 |
| HC | 0.032 |
| Noise Level dB(A) | 72 |
| NOx | 0.013 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.5 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 95 |
| Engine Torque - RPM | 4300 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3455 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 168 l |
| Max. Loading Weight | 380 kg |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
