Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Ami |
| Price | £7,695 |
| Battery Capacity | 5.5 |
| Engine Power - BHP | 8 |
| Top Speed | 28 mph |
| Length | 2410 mm |
| Width | 1388 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
Driver Convenience
- Digital speedometer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 6 kW electric motor
- Charging cable in passenger door (with Type 2 adapter)
Exterior Features
- Folding side windows
- Front windscreen with wash/wipe
- LED headlights with LED rear lights
- LED Indicators
- Panoramic sunroof
- Plastic exterior body panels
- Rear boot
- Two external manually-positionable rear-view mirrors
Interior Features
- Integrated head restraints
- Longitudinal adjustment for driver's seat
- Single front passenger seat
- Soft-touch interior seat padding
- USB charging point
- Ventilation fan with heater
Security
- Central locking
Wheels
- 14" steel wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 5.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 240 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Maximum Charging Rate - kW | 2.3 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 5.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 24 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 24 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 24 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 2.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2.6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 2.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 76 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 76 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 76 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 47 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 47 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 47 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 8 |
| Engine Torque - NM | 9.6 |
| Top Speed | 28 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 155/65 R14 |
| Tyre Size Rear | 155/65 R14 |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Length | 2410 mm |
| Wheelbase | 1728 mm |
| Width | 1388 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Max. Loading Weight | 217 kg |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026


