Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Feel |
| Price | £11,485 |
| Engine Power - BHP | 82 |
| Acceleration | 11 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 3466 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 865 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Bluetooth Telephone preparation
- Speed limiter
- Trip computer
- Variable PAS
- Warning buzzer and light for front seatbelts unfastened
Entertainment
- 4 speakers
- DAB audio
- Steering wheel mounted controls
- USB socket
Exterior Features
- Black front bumper insert
- Black grille
- Body colour door handles
- Body colour rear bumper
- Chrome grille surround
- Electric front windows
- Hinged rear windows
- LED daytime running lights
- Rear spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- 12V Accessory socket
- 50/50 split folding rear seat
- Carpet mats
- Cloth upholstery
- Courtesy lights
- Cupholders
- Dashboard storage
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front door pockets
- Front head restraints
- Front reading lights
- Glovebox
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix rear child seat preparation
- Luggage cover
- Pollen filter
- Rear headrests
- Rear parcel shelf
- Rear storage pockets
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS + EBD + EBA
- CSC - Cornering stability control
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- EBA
- Electronic brake force distribution
- ESP
- Front lateral airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag with cut-off device
- Pyrotechnically pre-tensioned front seatbelts
- Tyre pressure monitor
Security
- Deadlocks
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Remote control central locking
- Transponder immobiliser
Trim
- Satin effect centre console
- Satin grey lower dashboard
Wheels
- 15" steel wheels
- Black wheel centre caps
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.486 |
| HC | 0.056 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.02 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 77 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 80000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11 |
| Engine Power - BHP | 82 |
| Engine Power - RPM | 5750 |
| Engine Torque - NM | 116 |
| Engine Torque - RPM | 2750 |
| Top Speed | 106 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3466 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 780 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 375 kg |
| Minimum Kerbweight | 865 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026


