Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Feel |
| Price | £29,175 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 15.9 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 4606 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1905 mm |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Mirror screen with mirror link and car play
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Second row sliding rear windows
- Split opening tailgate with dark tinted rear glass
- Tinted rear windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Child observation mirror
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Folding tables on front seatbacks
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Refrigerated storage in dashboard
- Retractable sunblinds in 2nd row
- Yumi cloth upholstery
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Tyre pressure sensor
Security
- Deadlocks
- Remote central locking
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.9 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 90 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1905 mm |
| Length | 4606 mm |
| Wheelbase | 2930 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2645 kg |
| Max. Loading Weight | 1119 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026


