Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Feel |
| Price | £30,190 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 13.4 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4606 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1905 mm |
| Minimum Kerbweight | 1597 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Mirror screen with mirror link and car play
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Second row sliding rear windows
- Split opening tailgate with dark tinted rear glass
- Tinted rear windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Child observation mirror
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Folding tables on front seatbacks
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Refrigerated storage in dashboard
- Retractable sunblinds in 2nd row
- Yumi cloth upholstery
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Tyre pressure sensor
Security
- Deadlocks
- Remote central locking
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.4 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Engine Power - RPM | 3500 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1905 mm |
| Length | 4606 mm |
| Wheelbase | 2930 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2695 kg |
| Max. Loading Weight | 1098 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1597 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive

Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive
Long-term tests
23 May 2026
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026


