Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Feel |
| Price | £31,320 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 15.9 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Minimum Kerbweight | 1573 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- Mirror screen with mirror link and car play
- Trip computer
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Rear wiper
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Air vents to rear seats
- Child observation mirror
- Dashboard storage with cover
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Folding tables on front seatbacks
- Front head restraints
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Rear headrests
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Retractable sunblinds in 2nd row
- Yumi cloth upholstery
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.9 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 240 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 90 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2670 kg |
| Max. Loading Weight | 1097 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1573 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026


