Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Business |
| Price | £34,310 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 10.3 |
| Top Speed | 114 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Minimum Kerbweight | 1740 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- Digital speedometer
- Exterior temperature indicator with ice warning
- Fuel gauge
- Mirror screen with mirror link and car play
- Multi function trip computer
- PAS
- Rev counter
- Water temperature gauge
Entertainment
- 4 speaker + 4 tweeters
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- MP3 connection
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen and rear side windows
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Halogen rear fog lights
- Halogen rear lights
- Halogen rear number plate lights
- Halogen third brake light
- Heated door mirrors
- Heated rear windows with wash wipe
- LED daytime running lights
- Radiator grille in chrome edge trim and facets
- Rear wiper
- Roof mounted antenna
Interior Features
- 12V socket in glovebox
- 12V sockets in dashboard and load area
- 2 cupholders
- 2x Grab handles, retractable with damping
- 3 Seater bench monobloc anchored to floor in row 2
- 4 Lashing eyes in boot
- Black leather gear lever knob
- Coat hooks
- Cupholders in 3rd row seat side armrests
- Driver and front passenger seat manual adjustment in longitudinal and back rest angle
- Driver/passenger armrests
- Flooring - TPO plastic carpet
- Front and rear door pockets with bottle holders
- Front reading lamps
- Gear lever - automatic with rotary drive mode selector
- Gear lever - manual with black gearknob and leather effect gaiter trim
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Grey roof lining
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Illuminated boot
- Illuminated vanity mirrors
- Lower glovebox - no lid
- Mica cloth upholstery
- Open storage on dashboard
- Plastic coated steering wheel with multifunction controls on steering column
- Rear Reading Lamps
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Retractable head restraints on all rear seats
- Row 2 folding/removable seats
- Satin Chrome door handles
- Upper glovebox with lid and illumination
Packs
- Acoustic pack - Space tourer
- Visibility Pack - Space tourer
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- 3-point ELR retractable front seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electrically operated child locks on rear doors
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front optimised safety headrests and 3 x rear retractable headrests with height adjustable
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Front ventilated disc brakes and rear disc brakes
- Fuel cut off safety device
- Hill start assist
- Mechanical handbrake
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Automatic door locking
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Aluminium grey inlay
- Chrome air vent surrounds
- Decorative inlays to dashboard, door and side panels
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.169 |
| HC+NOx | 0.034 |
| NOx | 0.032 |
| Particles | 0.0009 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 36.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 32.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 36.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 41 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 48 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 39.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 38 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 45.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.3 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 114 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 69 |
| Gross Vehicle Weight | 2810 kg |
| Max. Loading Weight | 1070 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1740 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026


