In-depth reviews
Citroen Space Tourer Estate 2.0 BlueHDi 180 Business Lounge M [7 St] 5dr EAT6
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Business Lounge 7 St |
| Price | £42,860 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 11 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Minimum Kerbweight | 1869 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Citroen connected nav with connect box and emergency assist system
- Coffee Break Alert
- Cruise control + speed limiter
- Head up Display
- Mirror screen with mirror link and car play
- Trip computer
Entertainment
- 5 speakers
- 7" touch screen with DAB radio
- Subwoofer
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles with chrome trim
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Fixed Panoramic roof system
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Rear tailgate with rear heated window
- Rear wiper
- Xenon headlights
Interior Features
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- 2 seater bench in 3rd row
- 3 individual rear seats
- Additional Webasto heating
- Air vents to rear seats
- Dashboard storage with cover
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Front head restraints
- Full leather upholstery
- Glovebox
- Heated front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Leather steering wheel
- Massage function for front seats
- Rear headrests
- Rear parcel shelf
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Single passenger seat
Packs
- Easy entry pack - Space tourer
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Curtain airbags
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Hill start assist
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 106 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2720 kg |
| Max. Loading Weight | 851 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1869 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


