In-depth reviews
Citroen Space Tourer Estate 2.0 BlueHDi 180 Business Lounge XL [7 St] 5dr EAT6
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Business Lounge 7 St |
| Price | £43,560 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 11 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 5309 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Minimum Kerbweight | 1904 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Citroen connected nav with connect box and emergency assist system
- Coffee Break Alert
- Cruise control + speed limiter
- Head up Display
- Mirror screen with mirror link and car play
- Trip computer
Entertainment
- 5 speakers
- 7" touch screen with DAB radio
- Subwoofer
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles with chrome trim
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Electric adjustable door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Fixed Panoramic roof system
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Rear tailgate with rear heated window
- Rear wiper
- Xenon headlights
Interior Features
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- 2 seater bench in 3rd row
- 3 individual rear seats
- Additional Webasto heating
- Air vents to rear seats
- Dashboard storage with cover
- Driver/passenger armrests
- Dual zone automatic air conditioning
- Front head restraints
- Full leather upholstery
- Glovebox
- Heated front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Leather steering wheel
- Massage function for front seats
- Rear headrests
- Rear parcel shelf
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Single passenger seat
Packs
- Easy entry pack - Space tourer
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Curtain airbags
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Hill start assist
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 106 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 5309 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2750 kg |
| Max. Loading Weight | 846 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1904 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026


