Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Feel |
| Price | £26,555 |
| Engine Power - BHP | 131 |
| Acceleration | 10.8 |
| Top Speed | 128 mph |
| Length | 4602 mm |
| Width | 1826 mm |
| Height | 1638 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 165 l |
| Minimum Kerbweight | 1317 kg |
Driver Convenience
- 12" HD panoramic screen display
- 7" touch screen
- Bluetooth with USB and AUX input
- Citroen connect Nav with connect box
- Coffee Break Alert
- Flat tyre indicator
- Front parking sensor
- Gear selection indicator
- Mirror screen with mirror link and car play
- Rear parking sensor
- Remote fuel cap release
- Service indicator
- Trip computer
- Variable PAS
Entertainment
- 6 speakers
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- 'Guide me home' headlamps
- Aluminium side profile with integrated roof bars
- Automatic activation of hazard warning lights
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour electric folding/heated door mirrors
- Chrome lower front bumper insert
- Cornering front fog lights
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- LED daytime running lights
- Panoramic windscreen
- Rear wiper
Interior Features
- 12V accessory sockets - front and rear
- 12V socket in luggage compartment
- 8 lashing eyes in boot
- Aluminium scuff plates
- Boot light
- Cup holders
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Dual zone automatic air conditioning
- Folding front passenger seat
- Front and rear courtesy reading lights
- Front door pockets with bottle holders
- Front headrests
- Front passenger seat height adjust
- Front seat back storage pockets
- Height adjustable armrests on front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Illuminated and ventilated glove box
- Illuminated centre console storage
- Interior lights activated when doors unlocked
- Leather steering wheel
- Massage function for front seats
- Rear air vents
- Rear parcel shelf
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Storage under driver's seat
- Storage under front passenger seat
- Sun blinds
- Three foldable/retractable rear head restraints [row 2]
- Three individual sliding/fold flat rear seats [row 2]
- Under floor storage compartment [row 2]
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS + EBD + EBA
- Adaptive driver and front passenger airbags
- Electronic parking brake
- ESP
- Front and rear (row 2) curtain airbags
- Front lateral airbags
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Traction control
- Tyre pressure monitor
Security
- Perimetric and volumetric anti theft alarm
- Remote central locking + deadlocks
- Transponder immobiliser
Trim
- Aluminium air vent surrounds
- Aluminium dash trim
- Soft touch dashboard
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.554 |
| HC | 0.064 |
| Noise Level dB(A) | 72.2 |
| NOx | 0.021 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.8 |
| Engine Power - BHP | 131 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 128 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 205/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | BOA |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1638 mm |
| Height (including roof rails) | 1644 mm |
| Length | 4602 mm |
| Wheelbase | 2840 mm |
| Width | 1826 mm |
| Width (including mirrors) | 2117 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 57 |
| Gross Vehicle Weight | 2136 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2181 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 165 l |
| Max. Loading Weight | 819 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1350 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 648 |
| Minimum Kerbweight | 1317 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


