Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Feel |
| Price | £12,590 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Acceleration | 17.1 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3465 mm |
| Width | 1615 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
Driver Convenience
- 7'' touch drive interface with tripleplay (apple carplay, android auto and mirrorlink)
- Audible warnings for lights on, opened doors and handbrake
- Speedometer and fuel gauge
- Trip computer
- Variable power steering
Entertainment
- DAB digital radio, MP3 audio system with 4 speakers, bluetooth handsfree, USB socket and steering mounted controls
Exterior Features
- Black coloured A & B pillars
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour rear bumper
- Chrome chevrons with gloss black surround
- Chrome grille surround
- Electric front windows
- Elliptical lights
- Gloss black front bumper insert
- Hinged rear windows
- LED daytime running lights
- Rear spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- 12 volt front socket
- 50/50 split folding rear seat
- Air conditioning
- Black interior door handles
- Cupholders
- Dashboard storage
- Driver and passenger sunvisor with courtesy mirror
- Front courtesy reading lights
- Front door pockets
- Front head restraints
- Gloss black multimedia and gear lever surround with satin grey upper dashboard and matt black air vent surround
- Glovebox
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Interior door and boot locking
- ISOFIX child seat anchorage points attached on outer rear seats
- Luggage cover
- Pollen filter
- Rear headrests
- Rear parcel shelf
- Rear storage pockets
- Zebra cloth upholstery
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS with Electronic brakeforce distribution and Emergency braking assistance
- Airbags - Driver and front passenger with cut off device, front lateral and curtain
- CSC - Cornering stability control
- Door open warning
- Electronic stability control
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Hill start assist
- Mono-tone horn
- Tyre pressure monitor
- Unfastened seat belt warning on all seats
Security
- High-frequency remote control central locking with deadlocks
- Locking fuel filler cap
- Locking wheel nuts
- Transponder immobiliser
Trim
- Satin grey lower dashboard
Wheels
- 15" Comet wheel covers
- Black wheel centre caps
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.246 |
| HC | 0.026 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.018 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 99 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 145 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 139 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 111 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 107 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 55 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 45.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.1 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 60.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 64.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 44.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 46 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 57.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 59.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 8E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 62 |
| NCAP Safety Assist % | 56 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 17.1 |
| Engine Power - BHP | 72 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 93 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 165/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 165/60 R15 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3465 mm |
| Wheelbase | 2340 mm |
| Width | 1615 mm |
| Width (including mirrors) | 1884 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1240 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 780 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 380 kg |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026


