Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Feel |
| Price | £26,570 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Acceleration | 12.3 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 156 |
| Length | 4753 mm |
| Width | 1921 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1900 l |
| Minimum Kerbweight | 1525 kg |
Driver Convenience
- 8" touch screen
- Bluetooth telephone facility
- eCall emergency call system
- Instrument cluster
- Mirror screen with mirror link, apple carplay and android auto
- Multi function trip computer
- Programmable cruise control and speed limiter
- Rear parking sensor
- Rotary gear selector
- Start/stop system
Entertainment
- 6 speakers radio with mp3 compatible
- DAB Digital radio
- USB socket
Exterior Features
- 3rd brake light
- Airbump
- Automatic hazard light activation upon heavy brake application
- Automatic triggered rear windscreen wiper in reverse gear
- Black aero spoiler
- Black door mirrors
- Body colour door handles
- Body coloured front bumper
- Chrome chevrons front grille
- Electric front windows
- Electric heated door mirrors
- Front fog lights
- Front windscreen wiper with multi speed setting
- Halogen headlights
- Headlights left on audible warning
- Heated rear windscreen and wiper blade
- LED daytime running lights
- Pop out opening rear side windows
- Rear wing door
- Twin sliding side doors
- Two tier light signature
- White fog light surrounds and airbump coloured surround on first capsule
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seats
- 12V socket
- 2 independent and removable sliding third row seat
- 3 seat bench in 2nd row
- Air conditioning
- Driver and passenger dashboard mounted cup holders
- Electric power steering with reach and rake adjustable steering column
- Fixing rings 4 in load compartment
- Foldable passenger seat with elbow rest
- Front interior light with 2 reading spotlights and rear interior light with timer
- Full width front overhead storage shelf
- Gear shift indicator
- Headrests on third row seats
- Height adjustable driver seat with adjustable lumbar support and elbow rest
- Mica cloth upholstery
- Nemo grained interior ambiance
- Retractable parcel shelf
- Single front passenger seat
- Top box glove compartment
- Tray tables at the back of the front seats
Packs
- Safety pack - Berlingo
- Visibility pack - Berlingo
Passive Safety
- 3x Isofix child seat fittings in the second row
- 3x3 point rear seatbelts
- Adaptive driver and front passenger airbags with passenger airbag deactivation function
- Anti-locking braking system with electronic braking distribution and emergency braking assistance
- Child locks on rear doors
- Driver and front passenger side airbags
- Electronic parking brake
- Electronic stability program with hill start assist
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seats seatbelt unfastened on the move audible and visual alert
- Front optimised safety headrests and rear retractable headrests (x3), height adjustable
- Front three point retractable seatbelts with force limiters
- Front/rear disc brakes
- Tyre pressure sensor
Security
- Automatic door locking when moving off
- Deadlocks
- Electronic code immobiliser
- Remote central locking with 2 remote keys
Wheels
- 16" Steel wheels with twirl wheel trim
- Compressor with puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 156 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 173 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 156 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 77 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 36.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 43.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 33.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 40.7 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 43.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 51.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 32.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 35.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 38.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 45.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 58 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.3 |
| Engine Power - BHP | 129 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | TWIRL |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1849 mm |
| Length | 4753 mm |
| Wheelbase | 2975 mm |
| Width | 1921 mm |
| Width (including mirrors) | 2107 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2270 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 3500 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1900 l |
| Max. Loading Weight | 745 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1525 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026


