Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Business [8 Seat] |
| Price | £38,295 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 10.3 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1890 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1384 l |
| Minimum Kerbweight | 1726 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- EPAS
- Exterior temperature indicator with ice warning
- Mirror screen with Apple CarPlay and Android auto
- Multi function trip computer
- Start/Stop function
Entertainment
- 4 speaker + 4 tweeters
- 7" touch screen with DAB radio
- Aux input
- MP3 connection
- USB socket
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility with pinch protection
- Halogen front fog lights with cornering function
- Halogen rear fog lights
- Halogen rear lights including braking and turn signal function
- Halogen rear number plate lights x2
- Halogen third brake light
- Heated door mirrors
- Heated rear windows with wash wipe
- LED daytime running lights
- Radiator grille in chrome edge trim and black facets
- Rear wiper
- Roof mounted antenna
Interior Features
- 12V socket in glovebox
- 12V sockets in dashboard and load area
- 2 cupholders
- 3 Seater bench monobloc anchored to floor in row 2
- Coat hooks
- Cupholders in 3rd row seat side armrests
- Driver and front passenger seat adjustable armrest
- Driver and front passenger seat manual adjustment in longitudinal and back rest angle
- Driver and passenger side grab handles, retractable with damping
- Fixing ring x4 in load area
- Flooring - TPO plastic carpet
- Front and rear door pockets with bottle holders
- Front interior light with reading spotlights x2 in rear
- Gear lever - manual with black gearknob and leather effect gaiter trim
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Illuminated boot
- Illuminated vanity mirrors
- ISOFIX child seat fitting x3 sets including top tether for rear seats
- Light grey roof lining
- Lower glovebox - no lid
- Lumbar adjustment for driver seat
- Mica cloth upholstery
- Open storage on dashboard
- Plastic coated steering wheel with multifunction controls on steering column
- Rear reading spotlights x3
- Retractable head restraints on all rear seats
- Row 2 folding/removable seats
- Satin chrome interior front door handles
- Single passenger seat
- Upper glovebox with lid and illumination
Packs
- Acoustic pack - Space tourer
- Visibility Pack - Space tourer
Passive Safety
- 3-point retractable front seatbelts
- 3-point retractable rear seatbelts
- ABS/EBD
- Adaptive driver and front passenger airbags
- Door open warning
- Driver/front passenger head+thorax side airbags
- Electrically operated child locks on rear doors
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Emergency fuel cut off
- Front lateral airbags
- Front optimised safety headrests and 3 x rear retractable headrests with height adjustable
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Front ventilated disc brakes and rear disc brakes
- Hill start assist
- Mechanical handbrake
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Automatic door locking
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Aluminium grey inlay
- Chrome air vent surrounds
- Decorative inlays to dashboard, door and side panels
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.169 |
| HC+NOx | 0.034 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.031 |
| Particles | 0.0009 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 181 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 195 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 161 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 16.7:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 36.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 32.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 36.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 41 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 48 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 39.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 38 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 45.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.3 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 270 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 114 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | SPYKE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1890 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 69 |
| Gross Vehicle Weight | 2750 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 3300 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 1384 l |
| Max. Loading Weight | 1024 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1726 kg |
| No. of Seats | 8 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


