Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Feel |
| Price | £16,325 |
| Engine Power - BHP | 83 |
| Acceleration | 15.2 |
| Top Speed | 105 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| Length | 3996 mm |
| Width | 1749 mm |
| Height | 1474 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
Driver Convenience
- Coffee Break Alert
- Cruise control + speed limiter
- Exterior temperature display
- Instrument cluster with white LCD and analogue gauges
- Multi function trip computer
- Variable assistance power steering
Entertainment
- Citroen connect radio with DAB radio, 6 speakers, 7" capacitive touchscreen, mirror screen includes apple carplay/android auto and bluetooth
- USB connection
Exterior Features
- 3D rear light signature
- Automatic activation of hazard warning lights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Chrome decoration on front face, under chevrons and around daytime running lights
- Citroen illuminated signature in LED headlights and LED daytime running lights
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric front windows
- Fog lights integrated into front bumper
- Front windscreen wipers with two speeds and intermittent mode linked to vehicle speed
- LED Headlights
- Manual rear windows
- Matt black finish B pillar
- Perla nera black rear view mirror caps
- Rear windscreen wiper with intermittent mode linked to vehicle speed
- Standard day night switchable interior rear view mirror
- Tinted side windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seat
- 12V socket
- Automatic air conditioning
- Driver and passenger's sun visor with courtesy mirror
- Driver's seat height adjustment
- Fixing boot light
- Front lighting panel
- Front seats adjustable with forward back slide and adjustable backrest
- Height adjustable front head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- ISOFIX mounting on outer rear seats with top tether and labels indicating fixing points
- Parcel shelf
- Seatbelt unfastened on the move audible and visual alert for front and rear seats
- Soft touch gear lever with leather effect gaiter
- Standard ambience with black dash with silver trim
- Steering wheel with satin chrome elements and audio/telephone controls
- Three rear seats with head restraints
- Upholstered armrest in front and rear doors
Packs
- Safety pack 1 - C3
Passive Safety
- ABS, REF, AFU
- Driver and front passenger seatbelts with pyrotechnic pretensioners and force limiters
- Driver's airbag
- Electric child locks
- ESP with anti skid system
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags + front/rear curtain airbags
- Hill start assist
- Manual parking brake with chrome finish button
- Mono-tone horn
- Three rear three point seatbelts with outer seats have pretensioners and force limiters
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Automatic door and boot locking when moving off with automatic unlocking in case of impact
- Central locking with locked indicator and interior one touch lock button
- Immobiliser
- Remote control central locking with two plip keys
Trim
- Gloss black dashboard finish with grey surround
Wheels
- 16" Steel wheels with 3D wheel covers
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.366 |
| HC | 0.036 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.037 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 117 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 103 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 111 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 43.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 49.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 54.6 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 61.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 46.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 49.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 51.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 57.5 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.2 |
| Engine Power - BHP | 83 |
| Engine Power - RPM | 5750 |
| Engine Torque - NM | 118 |
| Engine Torque - RPM | 2750 |
| Top Speed | 105 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1474 mm |
| Length | 3996 mm |
| Wheelbase | 2539 mm |
| Width | 1749 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1540 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 992 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Max. Loading Weight | 560 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 450 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026


