Skip advert
Advertisement
- 2.2D 140 Icon Chassis Cab [Revised]
- 2.2D 140 Icon Platform Cab [Revised]
- 2.2D 140 Icon Chassis Cab
- 2.2D 140 Icon Platform Cab
- 2.2D 140 Icon H2 Van [Revised]
- 2.2D 140 Icon H2 Van
- 2.2D 140 Icon H2 Van [Revised]
- 2.2D 140 Icon H2 Van
- 2.2D 140 Icon H3 Van [Revised]
- 2.2D 140 Icon Dropside [Revised]
- 2.2D 140 Icon H3 Van
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto [Revised]
- 2.2D 140 Icon Dropside
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto [Revised]
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto
- 2.2D 140 Icon H3 Van Auto [Revised]
- 2.2D 140 Icon H3 Van Auto
- 2.2D 140 Icon Tipper [Revised]
- 2.2D 140 Icon Tipper
- 199kW Icon 110kWh Chassis Cab Auto
- 199kW Icon 110kWh H2 Van Auto
- 199kW Icon 110kWh H3 Van Auto
- 199kW Icon 110kWh H3 Van Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2184 |
| Trim | false |
| Price | £45,259 |
| Engine Power - BHP | 140 |
| Length | 5998 mm |
| Height | 2424 mm |
| Minimum Kerbweight | 2140 kg |
Driver Convenience
- 10" multimedia screen
- 7" colour screen multi information display
- Bluetooth handsfree connectivity
- Cruise control
- Digital intrument cluster
- Dynamic guide lines on reversing camera
- Intelligent Speed Assist
- Lane Departure Alert (LDA) switch on lower driver dashboard
- Lane departure alert with steering control
- Lane trace assist
- Navigation system
- PAS
- Pre-collision system with pedestrian and cyclist detection
- Rear view camera
- Road sign assist
- Tyre pressure warning system (TPWS)
- Voice recognition
- Voice recognition switch on steering wheel
Entertainment
- 6 speakers
- Apple Carplay/Android Auto
- DAB+
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic high beam
- Black front bumper
- Black insert on upper front grille
- Electric adjustable/heated door mirrors
- Front and rear mud guards
- Halogen projector headlamps with LED daytime running lights
- LED Front light guide
- Manually retractable door mirrors
- Smoke tinted (30%) privacy glass
- Solid paint
Interior Features
- Adjustable lumbar support on drivers seat
- Audio switches on steering wheel
- Automatic air conditioning
- Cloth upholstery
- Driver seat armrest
- Height adjustable and sliding driver seat
- Overhead storage
- Telephone switches on steering wheel
Passive Safety
- Driver and front passenger airbags
- Driver attention assist
- Emergency call
- Front seatbelt reminder
- Rear seatbelt reminder
Security
- Anti tamper, glass breaking sensors, intrusion and motion sensor alarm
Technical
- Hill start assist control
- Vehicle stability control plus (VSC+)
Wheels
- 16" steel wheels
- Full size spare wheel
- Underbody spare wheel carrier
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 327 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 233 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 199 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Engine capacity (cc) | 2184 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 9.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 12.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 7.8 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 8.9 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 7.6 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Badge Engine CC | 2.2 |
| Badge Power | 140 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L3 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 140 |
| Engine Torque NM | 350 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/70 R15 |
| Tyre Size Rear | 215/70 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2424 mm |
| Length | 5998 mm |
| Wheelbase | 4035 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Minimum Kerbweight | 2140 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1360 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
