Skip advert
Advertisement
- 2.2D 140 Icon Chassis Cab
- 2.2D 140 Icon Platform Cab
- 2.2D 140 Icon H2 Van
- 2.2D 140 Icon H2 Van
- 2.2D 140 Icon H3 Van
- 2.2D 140 Icon Dropside
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto
- 2.2D 140 Icon H2 Van Auto
- 2.2D 140 Icon H3 Van Auto
- 2.2D 140 Icon Tipper
- 199kW Icon 110kWh Chassis Cab Auto
- 199kW Icon 110kWh H2 Van Auto
- 199kW Icon 110kWh H3 Van Auto
- 199kW Icon 110kWh H3 Van Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2184 |
| Trim | false |
| Price | £40,859 |
| Engine Power - BHP | 140 |
| Length | 5943 mm |
| Height | 3500 mm |
| Minimum Kerbweight | 1875 kg |
Driver Convenience
- 10" multimedia screen
- 7" colour screen multi information display
- Bluetooth handsfree connectivity
- Cruise control
- Digital intrument cluster
- Intelligent Speed Assist
- Lane Departure Alert (LDA) switch on lower driver dashboard
- Lane departure alert with steering control
- Lane trace assist
- Navigation system
- PAS
- Pre-collision system with pedestrian and cyclist detection
- Road sign assist
- Tyre pressure warning system (TPWS)
- Voice recognition
- Voice recognition switch on steering wheel
Entertainment
- 6 speakers
- Apple Carplay/Android Auto
- DAB+
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic high beam
- Black front bumper
- Black insert on upper front grille
- Electric adjustable/heated door mirrors
- Halogen projector headlamps with LED daytime running lights
- LED Front light guide
- Manually retractable door mirrors
- Smoke tinted (30%) privacy glass
- Solid paint
Interior Features
- Adjustable lumbar support on drivers seat
- Audio switches on steering wheel
- Automatic air conditioning
- Cloth upholstery
- Driver seat armrest
- Height adjustable and sliding driver seat
- Overhead storage
- Telephone switches on steering wheel
Passive Safety
- Driver and front passenger airbags
- Driver attention assist
- Emergency call
- Front seatbelt reminder
- Rear seatbelt reminder
Security
- Anti tamper, glass breaking sensors, intrusion and motion sensor alarm
Technical
- Hill start assist control
- Vehicle stability control plus (VSC+)
Wheels
- 16" steel wheels
- Full size spare wheel
- Underbody spare wheel carrier
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 261 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 339 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 221 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 216 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Engine capacity (cc) | 2184 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 9.9 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 12.9 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 8.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 9.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 8.2 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Badge Engine CC | 2.2 |
| Badge Power | 140 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L3 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 140 |
| Engine Torque NM | 350 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/70 R15 |
| Tyre Size Rear | 215/70 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 3500 mm |
| Length | 5943 mm |
| Wheelbase | 4035 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Minimum Kerbweight | 1875 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1625 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
