Skip advert
Advertisement
- 1.6D Combi Medium 5dr
- 1.5D Combi Medium 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr
- 2.0D Shuttle Medium 5dr
- 1.5D Shuttle Medium 5dr
- 2.0D Shuttle Long 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Medium 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Long 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 1.5D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 2.0D Shuttle Long [Nav] 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [TSS]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [TSS]
- 1.5D Shuttle Medium [TSS] 5dr
- 2.0D Shuttle Long [TSS] 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [TSS/Nav]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [TSS/Nav]
- 2.0D Shuttle Long [TSS/Nav] 5dr
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto
- 2.0D Family Compact 5dr
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [8 speed]
- 2.0D Family Medium 5dr
- 2.0D 140 Family Medium 5dr
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [8 speed]
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [Premium]
- 2.0D Family Compact 5dr [Premium]
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [Premium]
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [Premium] 8 speed
- 2.0D Family Medium 5dr [Premium]
- 2.0D 140 Family Medium 5dr [Premium]
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [Premium] 8 speed
- 2.0D 140 Shuttle Medium [TSS] 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Long [TSS] 5dr
- 2.0D 180 VIP Long 5dr Auto
- 2.0D 180 VIP Long 5dr Auto [8 speed]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Shuttle |
| Price | £37,865 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 13 |
| Top Speed | 113 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 190 |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1910 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 700 l |
| Minimum Kerbweight | 1644 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Bluetooth system
- Cruise control + speed limiter
- Electric power steering
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 8 Speakers
- DAB Digital radio
- USB port
Exterior Features
- Auto headlights and windscreen wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body coloured door mirrors
- Daytime running lights
- Dusk and rain sensors
- Electric windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Rear wiper
Interior Features
- 12V power point front/rear
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Front and rear head restraints
- Height adjustable driver's seat
- Lumbar support
- Multi function steering wheel
- Storage under front passenger seat
- Upper glovebox
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Brake assist function
- Driver/Front Passenger airbags
- Hill assist control
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm
- Deadlock + 2 remote keys
Wheels
- 16" steel wheels with full wheel covers
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.169 |
| HC+NOx | 0.034 |
| Noise Level dB(A) | 81 |
| NOx | 0.032 |
| Particles | 0 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 190 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 190 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 212 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 212 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 166 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 181 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 166 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 203 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 203 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 178 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 195 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 178 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 16.7:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 36.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 34.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 32.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 34.9 |
| WLTP - MPG - High | 44.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low | 36.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 36.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 38.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 41.5 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 26E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 13 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 113 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1910 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 69 |
| Gross Vehicle Weight | 2800 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2300 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 700 l |
| Max. Loading Weight | 1156 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1644 kg |
| No. of Seats | 9 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
