Skip advert
Advertisement
- 1.6D Combi Medium 5dr
- 1.5D Combi Medium 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr
- 2.0D Shuttle Medium 5dr
- 1.5D Shuttle Medium 5dr
- 2.0D Shuttle Long 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Medium 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Long 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 1.5D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [Nav]
- 2.0D Shuttle Long [Nav] 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [TSS]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [TSS]
- 1.5D Shuttle Medium [TSS] 5dr
- 2.0D Shuttle Long [TSS] 5dr
- 1.6D Shuttle Medium 5dr [TSS/Nav]
- 2.0D Shuttle Medium 5dr [TSS/Nav]
- 2.0D Shuttle Long [TSS/Nav] 5dr
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto
- 2.0D Family Compact 5dr
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [8 speed]
- 2.0D Family Medium 5dr
- 2.0D 140 Family Medium 5dr
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [8 speed]
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [Premium]
- 2.0D Family Compact 5dr [Premium]
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [Premium]
- 2.0D 180 Family Compact 5dr Auto [Premium] 8 speed
- 2.0D Family Medium 5dr [Premium]
- 2.0D 140 Family Medium 5dr [Premium]
- 2.0D 180 Family Medium 5dr Auto [Premium] 8 speed
- 2.0D 140 Shuttle Medium [TSS] 5dr
- 2.0D 140 Shuttle Long [TSS] 5dr
- 2.0D 180 VIP Long 5dr Auto
- 2.0D 180 VIP Long 5dr Auto [8 speed]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Family [Premium] |
| Price | £41,690 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Top Speed | 105 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1940 mm |
| Minimum Kerbweight | 1669 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Electric power steering
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- DAB Digital radio
- USB port
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Body coloured door mirrors
- Chrome door handles
- Daytime running lights
- Dusk and rain sensors
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric windows
- Front fog lights
- Heated rear window
- Opening tailgate window
- Rear wiper
Interior Features
- 12V power point front/rear
- Air conditioning
- Carpet floor mats
- Central Storage Box
- Curtains
- Luggage net
- Multi function steering wheel
- Sun blinds
- Upper glovebox
Packs
- Premium pack - Proace verso
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Brake assist function
- Driver/Front Passenger airbags
- Hill assist control
- Toyota safety sense (TSS) + navi with pre collision with pedestrian detection, adaptive cruise control, HUD + 7" Pro touch, Wi-Fi + voice recognition
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm
- Remote central double locking
- Smart entry + Smart start
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.116 |
| HC+NOx | 0.042 |
| Noise Level dB(A) | 73.2 |
| NOx | 0.035 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 85 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Top Speed | 105 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1940 mm |
| Length | 4959 mm |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width | 1920 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Vehicle Weight | 3000 kg |
| Max. Loading Weight | 1331 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1669 kg |
| No. of Seats | 8 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
