Skip advert
Advertisement
- 210kW Match Pro Plus 77kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro 77kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro S 86kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro Plus 77kWh 5dr Auto [Int+ Pack]
- 210kW Match Pro 77kWh 5dr Auto [Interior+ Pack]
- 210kW Match Pro 77kWh 5dr Auto [Exterior+ Pan]
- 210kW Match Pro S 86kWh 5dr Auto [Exterior+ Pan]
- 210kW Match Pro Plus 77kWh 5dr Auto [Ext+ Pan]
- 210kW Match Pro S Plus 86kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro 77kWh 5dr Auto [Int+/Ext+ Pan]
- 210kW Launch Edition Pro 77kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro Plus 77kWh 5dr Auto [Int+Ext+ Pan]
- 210kW Match Pro S Plus 86kWh 5dr Auto [Int+ Pack]
- 210kW Launch Ed Pro 77kWh 5dr Auto [Interior Pack]
- 210kW Match Pro S 86kWh 5dr Auto [Interior Pack]
- 210kW Match Pro S Plus 86kWh 5dr Auto [Ext+ Pan]
- 210kW Match Pro S 86kWh 5dr Auto [Int/Ext+ Pan]
- 250kW 4MOTION GTX Plus 86kWh 5dr Auto
- 210kW Match Pro S Plus 86kWh 5dr Auto Int+Ext+ Pan
- 210kW Launch Ed Pro 77kWh 5dr Auto [Exterior+ Pan]
- 250kW 4MOTION GTX Plus 86kWh 5dr Auto [Ext+ Pan]
- 210kW Launch Ed Pro 77kWh 5dr Auto [Int/Ext+ Pan]
- 250kW 4MOTION GTX 86kWh 5dr Auto
- 250kW 4MOTION GTX 86kWh 5dr Auto [Exterior+ Pan]
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Plus |
| Price | £52,025 |
| Battery Capacity | 82 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 6.5 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 4961 mm |
| Width | 1862 mm |
| Height | 1536 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 532 l |
| Minimum Kerbweight | 2106 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Advanced driver attention and drowsiness monitor
- Augmented reality head up display
- Car2X intelligent vehicle networking
- Digital instrument cluster
- Driving experience selection
- Dynamic road sign display
- Electric tailgate
- Emergency call service
- Engine start button
- Front cross traffic assist
- Lane change system, Side assist, Rear traffic alert and Exit warning system
- Navigation system
- Oncoming vehicle braking when turning including swerve support
- One infotainment 15" display
- Parking route memory
- Preparation for Volkswagen connect 5G
- Semi-automatic vehicle control in an emergency
- Speedo and rev counter, electronic odometer, trip, service interval display and exterior temperature gauge
- Traffic jam assist
- Voice activation for navigation and phone
- Wireless App-Connect
- Wireless Smartphone charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW AC charging
- AC charging socket (Type 2)
- Bidirectional charging (AC and DC)
- Charging cable mode 3, Type 2: 7.2kW 1-Phase/11kW 3-Phase (32A)
- Standard electronic engine sound actuator
Entertainment
- 8+1 Speakers
- DAB digital radio reception
- Gaming platform via car app
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Body coloured bumpers
- Charging flap with weather protection
- Climate windscreen assists defrosting and prevents fogging
- Exterior mirrors convex on the left and aspherical on the right
- Front and rear electric windows
- Gloss black door mirrors with integrated indicators
- Heated door mirrors
- High beam assist with automatic sensing for switching between dipped and main beam
- Illuminated emblem in front and rear and lightline between headlamp with illuminated door handle recesses
- Laminated safety glass windshield, heated (w/o wires), infrared-reflecting windshield, sound-insulating
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Remote electrically foldable door mirrors, puddle lights and reverse activated tilting door mirror
- Roof aerial
- Welcome lights
Interior Features
- 12 way power seat adjustment for both front seats, with memory feature and seat depth adjustment
- 2 USB-C ports in the front, 2 USB-C charging sockets on the center console in the rear
- 3 zone climatronic smart air conditioning with intelligent airvents and rear control panel
- 30 colours interior ambient lighting with ID light
- Allergen filter and enhanced air filter
- Art Velours eco microfleece cloth upholstery with seat bolsters in Artex
- Centre console with illuminated storage compartment with sliding cover and two drinks holders
- Door and side trim panel in foam film, insert in leatherette
- Electric auxiliary air heater
- Energy efficient heat pump with refrigerant
- ErgoActive comfort seats in front
- First aid kit, warning triangle and safety vest
- Front and rear carpet mats
- Front centre armrest
- Front seats with massage programs
- Heated front seats
- Isofix child seat preparation
- Leatherette-wrapped multifunction heated steering wheel with hard keys
- Luggage compartment floor, folding with stowage area
- Luggage net and storage net on sides
- Matt black interior door handles
- Play and pause stainless steel pedals
- Power adjustable lumbar support in front
- Rear centre headrest
- Rear seat bench unsplit, backrest split folding with center armrest including 2 cup holders
- Single front passenger seat
- Sun visors with illuminated vanity mirrors
- System optimised front head restraints
- Variable boot floor, height adjustable and removable
Passive Safety
- 3 point seat belts in front with seat belt pretensioners
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Brake energy recuperation
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- Electric parking brake
- ESP
- Extended safety system with proactive passenger protection system
- Front assist - autonomous emergency braking front assist with pedestrian and cyclist monitoring
- Front curtain and side airbags with center airbag
- Front disc brakes
- Rear door child safety locks
- Rear drum brakes
- Two tone horn
- Tyre pressure warning
- Warning signal and warning light for front and rear seat belts not fastened
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless entry and start with safelock
Trim
- Comfort dashboard in microfibre finish
Wheels
- Tool kit for tyre mobility
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 82 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 480 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 27 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 185 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 185 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 77 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 14.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.2 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 728 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 592 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 581 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 592 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 452 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 368 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 361 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 368 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.5 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Torque - NM | 545 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | HUDSON |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1536 mm |
| Length | 4961 mm |
| Wheelbase | 2971 mm |
| Width | 1862 mm |
| Width (including mirrors) | 2141 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2650 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1948 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 532 l |
| Max. Loading Weight | 544 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2106 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026


