Skip advert
Advertisement
- 2.0 TB 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto [Lusso]
- 2.0 TB Nero Edizione 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto
- 2.0 Turbo Sprint 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Performance brake] 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint [Convenience Pack] 4dr Auto
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce 4dr Auto
- 2.0 Turbo Veloce 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Perform brake] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Limited Slip Diff] 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 Turbo Tributo Italiano 4dr Auto
- 2.0 Turbo Competizione 4dr Auto
- 2.0 Turbo Intensa 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Estrema 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto [ACC]
- 2.9 V6 BT Quadrifoglio 100th Anniversario 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio NRing 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Super Sport 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Collezione 4dr Auto
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2891 |
| Trim | Quadrifoglio |
| Price | £66,645 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Acceleration | 3.9 |
| Top Speed | 191 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 27.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 235 |
| Length | 4643 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1436 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
Driver Convenience
- 7.0" TFT Display premium cluster
- Alfa DNA Pro (with race mode)
- Apple car play/Android Auto
- Blind spot monitoring
- Connect Nav system with 8.8" screen, radio, MP3, aux-in and bluetooth connection
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Lane departure warning system
- PAS
- Rear view camera with dynamic grid lines
- Stop/start system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Active suspension system
- Alfa Chassis Domain Control
Entertainment
- Digital Audio Broadcast radio-DAB
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Automatic headlamps and windscreen wipers
- Bi-Xenon 35W headlamps + AFS
- Black window surrounds
- Carbon fibre front splitter
- Covered underbody
- Dual chrome tipped exhausts
- Front fog lights
- Headlamp washer
- Heated washer jets
- LED DRL
- LED tail and brake lights
- Power folding rear view mirrors with auto dimming function
- Privacy glass
- Quadrifoglio badge
- Rear diffuser
- Sports bumpers and front grille
- Sports exhaust with quad tailpipes
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 40:20:40 split folding rear bench seat
- Alcantara/leather upholstery
- Ambient lighting
- Door sill scuff plates
- Dual zone automatic climate control
- Front headrests
- Red Start button on steering wheel
- Steering wheel gearshift paddles
Passive Safety
- ABS
- Autonomous Emergency Braking with pedestrian recognition
- Electronic parking brake
- Integrated brake system
- Torque vectoring brake
Security
- Immobiliser
- Perimeter alarm
- Remote central locking
Trim
- Carbon fibre dashboard inserts
- Leather dashboard and door trims
Wheels
- All season tyres
- Run flat tyres
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.279 |
| HC | 0.024 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.126 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 235 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 243 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 235 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2891 |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 82 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 27.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 26.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 27.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 46E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 98 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.9 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 600 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 191 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 285/30 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | QUADRIFOGLIO |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1436 mm |
| Length | 4643 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Width | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2024 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Minimum Kerbweight | 1620 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
