Skip advert
Advertisement
- 2.0 TB 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto [Lusso]
- 2.0 TB Nero Edizione 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto
- 2.0 Turbo Sprint 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Performance brake] 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint [Convenience Pack] 4dr Auto
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce 4dr Auto
- 2.0 Turbo Veloce 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Perform brake] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Limited Slip Diff] 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 Turbo Tributo Italiano 4dr Auto
- 2.0 Turbo Competizione 4dr Auto
- 2.0 Turbo Intensa 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Estrema 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto [ACC]
- 2.9 V6 BT Quadrifoglio 100th Anniversario 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio NRing 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Super Sport 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Collezione 4dr Auto
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1995 |
| Trim | Super [Xenon] [DAP+] |
| Price | £37,070 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 6.6 |
| Top Speed | 146 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 34.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 184 |
| Length | 4643 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1436 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Minimum Kerbweight | 1429 kg |
Driver Convenience
- Active blind spot assist
- Active cruise control
- Alfa connect 3D NAV 8.8'' infotainment system, radio, 3D Sat Nav, MP3, TMC pro, USB, aux-in, bluetooth with 7" TFT instrument display panel
- Apple car play/Android Auto
- Drive mode selector
- Drowsy driver detection
- Electrically operated tailgate
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Highway assist
- Intelligent speed assist
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- PAS
- Rear view camera
- Stop/start system
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- West European Map
Entertainment
- Digital Audio Broadcast radio-DAB
- USB port front armrest mounted
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic front windscreen wipers
- Automatic headlights
- Bi-Xenon headlamps 25W + LED DRL
- Black exterior window trim
- Dusk sensor
- Electrically adjustable and folding door mirrors
- Electrochrome door mirrors
- Electrochrome rear view mirror
- Headlight washers
- LED tail and brake lights
- Rain sensor
- SUPER badging (front wing)
Interior Features
- Aluminium kick plate
- Black painted interior bezels
- Cloth/leather upholstery
- Drivers sunvisor
- Dual zone climate control
- Front headrests
- Front passenger sun visor with mirror
- Start button on steering wheel
- Third rear headrest
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Aluminium brake calipers
- Autonomous emergency braking
- Electronic parking brake
- ESP
- Integrated brake system
- Passenger seat airbag disable
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system with bonnet and intrusion protection
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.402 |
| HC | 0.046 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.126 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 184 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 184 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 184 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1995 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 34.9 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 98 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.6 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 330 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 146 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MULTISPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1436 mm |
| Length | 4643 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Width | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2024 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 745 |
| Minimum Kerbweight | 1429 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
