Skip advert
Advertisement
- 2.0 TB 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto
- 2.0 TB Super 4dr Auto [Lusso]
- 2.0 TB Nero Edizione 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto
- 2.0 Turbo Sprint 4dr Auto
- 2.0 TB Super [Xenon] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Sprint 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Performance brake] 4dr Auto
- 2.0 TB Sprint [Convenience Pack] 4dr Auto
- 2.0 TB Lusso Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce 4dr Auto
- 2.0 Turbo Veloce 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Perform brake] 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce [Limited Slip Diff] 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Veloce Ti 4dr Auto [DAP+]
- 2.0 Turbo Tributo Italiano 4dr Auto
- 2.0 Turbo Competizione 4dr Auto
- 2.0 Turbo Intensa 4dr Auto
- 2.0 TB 280 Estrema 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 4dr Auto [ACC]
- 2.9 V6 BT Quadrifoglio 100th Anniversario 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio NRing 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Super Sport 4dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Collezione 4dr Auto
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1995 |
| Trim | Super [Lusso] |
| Price | £36,400 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 6.6 |
| Top Speed | 146 mph |
| Length | 4643 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1436 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Minimum Kerbweight | 1429 kg |
Driver Convenience
- Apple car play/Android Auto
- Drive mode selector
- Forward collision warning
- Lane departure warning system
- PAS
- Stop/start system
- Trip computer
Entertainment
- Digital Audio Broadcast radio-DAB
Exterior Features
- Automatic front windscreen wipers
- Automatic headlights
- Bi-Xenon headlamps 25W + LED DRL
- Chrome window surround
- Front fog lights
- LED tail and brake lights
- Power folding door mirrors
- Single chrome exhaust tip
Interior Features
- 40:20:40 split folding rear bench seat
- 8 way electrically adjustable front seats
- Black painted interior bezels
- Dual zone climate control
- Front headrests
- Leather multi function steering wheel
- Luxury leather steering wheel
- Pieno fiore leather upholstery
- Start button on steering wheel
- Third rear headrest
Packs
- Convenience pack with illuminated vanity mirror - Giulia
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Electronic parking brake
- ESP
- Integrated brake system
- Passenger seat airbag disable
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Perimeter and volumetric alarm system
- Remote central locking
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.402 |
| HC | 0.046 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.126 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1995 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 33.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 36.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 98 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.6 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 330 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 146 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1436 mm |
| Length | 4643 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Width | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2024 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 480 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 745 |
| Minimum Kerbweight | 1429 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
