Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1995 |
| Trim | Sprint |
| Price | £46,100 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 7.2 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 31.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| Length | 4687 mm |
| Width | 1903 mm |
| Height | 1632 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 525 l |
| Minimum Kerbweight | 1660 kg |
Driver Convenience
- 7 - inch colour TFT instrument cluster
- 8.8" screen colour display
- Active blind spot assist
- Active cruise control
- Alfa Connect 3D Nav 8.8" Infotainment system (radio, 3D Nav, MP3, aux-in, bluetooth)
- Alfa connect box
- Alfa connected services
- Alfa Romeo DNA driving mode selector
- Apple car play/Android Auto
- Drowsy driver detection
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Highway assist
- Intelligent speed assist
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- PAS
- Rear view camera
- Remote tailgate release with key fob button
- Rotary pad
- Stop/start system
- TMC Pro
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- West European Map
Entertainment
- 2 USB Power socket for rear seat
- DAB digital audio broadcast
- USB and Aux in armrest
Exterior Features
- 35W Bi-xenon headlamp with AFS function
- Alfa romeo assistance sticker
- Aluminium tunnel cover, dashboard insert and door handle surround
- Auto high beam assist
- Automatic headlights with dusk sensor
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Dark glossy front grille V insert, Stelvio Q4 badge, Mirror Caps, Exhaust tips and skid plate
- Dark tinted rear windows
- Daytime running lights
- Electrically adjustable and folding door mirrors
- Electrochromatic rear view mirror
- Electrochrome door mirrors
- Headlight washers
- LED brake lights
- LED rear lights
- Sprint badge front wing
- Transportation protection cover
- Twin chrome exhaust tailpipes
Interior Features
- 12V outlet on dashboard
- 230V/50hz auxiliary power outlet in trunk
- Aluminium kick plate
- Aluminium metal sport pedals and footrest
- Aluminium scuff plates
- Black painted interior bezels
- Dual zone auto temp control with humidity sensor
- English handbook
- Front head restraints
- Front/rear floor mats
- Leather upholstery
- Rear climate control vent
- Sport leather steering wheel with multifunctional controls and engine start button
- Sports leather gear knob
- Third rear headrest
Packs
- Cold weather pack - Stelvio
- Electrically adjustable seats pack
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Hill descent control
- Integrated brake system
- Manual passenger airbag deactivation function
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm system with bonnet and intrusion protection
- Immobiliser
- Remote central locking
- Thatcham vehicle theft alarm with hood protection and intrusion sensor
Wheels
- Summer tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 199 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 186 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1995 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 31.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 31.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 34 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 97 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.2 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 330 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 HOLE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1632 mm |
| Length | 4687 mm |
| Wheelbase | 2818 mm |
| Width | 1903 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 64 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1600 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 525 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1660 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
Car Deal of the Day: VW's Passat is a slick SUV alternative for £240 a month

Car Deal of the Day: VW's Passat is a slick SUV alternative for £240 a month
The VW Passat has been a classy choice for decades – and it’s shockingly affordable right now. It’s our Deal of the Day for 23 April.
News
23 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
