Skip advert
Advertisement
- 2.2 D 180 5dr Auto RWD
- 2.0 Turbo 200 5dr Auto
- 2.2 D 180 Super 5dr Auto RWD
- 2.2 D 180 Super 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Super 5dr Auto
- 2.2 D 210 Super 5dr Auto
- 2.2 D 190 Super 5dr Auto RWD
- 2.2 D 190 Super [Xenon] 5dr Auto RWD
- 2.2 D 190 Super 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Super [Xenon] 5dr Auto
- 2.2 D 190 Super [Xenon] 5dr Auto RWD [DAP+]
- 2.0 Turbo 200 Super [Xenon] 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 190 Super 5dr Auto RWD [Lusso]
- 2.0 Turbo 200 Super 5dr Auto [Lusso]
- 2.2 D 190 Super 5dr Auto [Lusso]
- 2.2 D 180 Speciale 5dr Auto
- 2.2 D 210 Speciale 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Speciale 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Nero Edizione 5dr Auto
- 2.2 D 190 Nero Edizione 5dr Auto
- 2.2 D 190 Sprint 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Sprint 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Sprint 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 190 Sprint 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 210 Sprint 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Sprint 5dr AWD Auto
- 2.2 D 190 Sprint [Convenience Pack] 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Sprint [Convenience Pack] 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Lusso Ti 5dr Auto
- 2.2 D 190 Lusso Ti 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Lusso Ti 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 190 Lusso Ti 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 210 Milano 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Milano 5dr Auto
- 2.2 D 210 Ti 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Ti 5dr Auto
- 2.2 D 210 Veloce 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Veloce 5dr Auto
- 2.2 D 210 Veloce 5dr Auto [DAP+]
- 2.0 Turbo 280 Veloce 5dr Auto [DAP+]
- 2.2 D 210 Veloce 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Veloce 5dr AWD Auto
- 2.2 D 210 Veloce [Limited Slip Diff.] 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Veloce [Lim. Slip Diff.] 5dr Auto
- 2.2 D 210 Tributo Italiano 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Tributo Italiano 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Veloce Ti 5dr Auto
- 2.2 D 210 Intensa 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Intensa 5dr AWD Auto
- 2.2 D 210 Competizione 5dr AWD Auto
- 2.0 Turbo 280 Competizione 5dr AWD Auto
- 2.2 D 210 Estrema 5dr Auto
- 2.0 Turbo 280 Estrema 5dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo 510 Quadrifoglio 5dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio 5dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo 510 Quadrifoglio 5dr Auto [ACC]
- 2.9 V6 BT Quadrifoglio 100th Anniversario 5dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo 510 Quadrifoglio NRing 5dr Auto
- 2.9 V6 BiTurbo Quadrifoglio Super Sport 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2143 |
| Trim | Super |
| Price | £36,030 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Acceleration | 7.6 |
| Top Speed | 130 mph |
| Length | 4687 mm |
| Width | 1903 mm |
| Height | 1666 mm |
| Minimum Kerbweight | 1604 kg |
Driver Convenience
- Alfa Romeo DNA controller
- Connect 8.8" colour display infotainment system, radio/nav, 3D maps with TMC, MP3, aux-in and bluetooth connection
- Lane departure warning system
- PAS
- Power tailgate
- Rear parking sensor
- Remote boot release
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- 2 USB Power socket for rear seat
- 2x USB sockets in front
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Chrome door scuff plates
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Twin chrome exhaust tailpipes
Interior Features
- 12V socket
- Dual zone automatic air conditioning
- Front/rear floor mats
- Humidity sensor
- Rear air vents
- Rear headrests
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Autonomous emergency braking
- Electronic stability control
- Hill descent control
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Perimeter alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.047 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2143 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 99 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 30D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 97 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.6 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 130 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1666 mm |
| Length | 4687 mm |
| Wheelbase | 2818 mm |
| Width | 1903 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2275 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1600 l |
| Max. Loading Weight | 671 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1604 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
