In-depth reviews
Aston Martin DBS Convertible V12 Superleggera 2dr Volante Touchtronic Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5204 |
| Trim | Superleggera |
| Price | £250,900 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Acceleration | 3.6 |
| Top Speed | 211 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 21 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 314 |
| Length | 4715 mm |
| Width | 1970 mm |
| Height | 1295 mm |
| Minimum Kerbweight | 1945 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- Servotronic speed sensitive power steering
- Trip computer
Entertainment
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- Automatic headlights
- Black thermal painted tailpipes
- Electric front windows
Interior Features
- Driver and passenger seat memory
- Front head restraints
- Sports plus seats
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 314 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5204 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 89 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 69.7 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 21 |
General
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.6 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1800 |
| Top Speed | 211 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 TWINSPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1295 mm |
| Length | 4715 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1970 mm |
| Width (including mirrors) | 2145 mm |
Weight and Capacities
| Minimum Kerbweight | 1945 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
30 Mar 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
