Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | Not Available |
| Price | £178,400 |
| Engine Power - BHP | 665 |
| Acceleration | 3.6 |
| Top Speed | 202 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 23 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 279 |
| Length | 4495 mm |
| Width | 1980 mm |
| Height | 1285 mm |
| Minimum Kerbweight | 1805 kg |
Driver Convenience
- Blind spot monitoring
- Bluetooth Telephone preparation
- Emergency services call system
- Inductive phone charger
- Perimeter camera system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Trip computer
- Wired Android Auto
- Wireless Apple car play
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- 3rd brake light
- Electric folding mirrors
- Electric front windows
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Paint protection film
- Presenting door handles
- Rear boot
- Wind deflector
Interior Features
- Climate control
- Electric steering column with cruise control
- Front head restraints
- Single front passenger seat
- Sports Leather steering wheel
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking + boot release
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 279 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 23 |
| WLTP - MPG - Extra High | 26.4 |
| WLTP - MPG - High | 28.5 |
| WLTP - MPG - Low | 12.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 23.8 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 10 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.6 |
| Engine Power - BHP | 665 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 800 |
| Engine Torque - RPM | 2750 |
| Top Speed | 202 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 325/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1285 mm |
| Length | 4495 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
| Width | 1980 mm |
| Width (including mirrors) | 2124 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2115 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 200 l |
| Max. Loading Weight | 310 kg |
| Minimum Kerbweight | 1805 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


