Audi A3 Saloon 35 TFSI Vorsprung 4dr S Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Vorsprung |
| Price | £39,680 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 8.4 |
| Top Speed | 144 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| Length | 4495 mm |
| Height | 1425 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
Driver Convenience
- Audi connect emergency call and service
- Audi drive select (Auto, Comfort, Dynamic, Efficiency and Individual)
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit plus - 12.3" dynamic digital instrument cluster
- Automatic start/stop system with recuperation
- Bluetooth interface
- Collision avoidance assistant
- Electromechanical power speed sensitive steering
- Head up Display
- Lane departure warning system
- MMI Navigation Plus with high resolution 10.1" colour touch screen display
- Reversing camera
- Service indicator
- Voice control system with natural language interaction
Engine/Drivetrain/Suspension
- S sports suspension with damper control and lowering by 15mm
Entertainment
- 2x USB Type C ports (for charging and data transfer)
- Bang and Olufsen premium sound system with 3D sound
- CD player
- DAB Digital radio
Exterior Features
- 3rd brake light
- Acoustic glass windscreen
- Audi Beam uses LEDs to project Vorsprung onto the ground as you exit your A3
- Audi matrix LED headlights, LED rear lights, dynamic front and rear indicators and headlight cleaning system
- Auto dimming frameless rear view mirror
- Electric panoramic sunroof
- Electrically adj heated/folding + automatically dimming exterior mirrors + automatic kerb side function for passenger side exterior mirror
- Front electric windows
- Illuminated door sills with aluminium inserts at the front with S logo
- Integrated LED indicators in door mirrors
- LED daytime running lights
- Light and rain sensors
- Model and engine designation badges at rear
- Privacy glass - dark tinted rear window, rear door and side windows
- Rear boot
- Rear electric windows
- Rear side wing doors
- S roof spoiler
Interior Features
- 12V socket and storage compartment in front centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke leather multifunction steering wheel with gear shift paddles
- 4 way electrically adjustable lumbar support for driver and front passenger
- 40/20/40 split folding rear seat bench with cupholder
- Black cloth headlining
- Dual zone electronic climate control
- Electrically adjustable front seats
- Fine Nappa leather upholstery with front sports seats S embossed logo
- Front and rear centre armrest in leather
- Front and rear headrests
- Front/rear floor mats
- Heated front seats
- Height and reach adjustable steering wheel
- Interior lighting - glove compartment light and right hand side
- Luggage compartment floor covering
- Seat side bolsters
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals and front footrest in black
Packs
- Aluminium interior elements pack - A3
- Driver Assistance pack - A3 Saloon
- Extended ambient lighting pack - A3/S3 Saloon
- LED interior lighting pack - A3 Saloon Edition 1/Vorsprung
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Driver and front passenger airbag with passenger airbag deactivation
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- First aid kit with warning triangle and 2 safety vests
- Front side airbags with head airbags and interaction airbag
- Hill hold assist
- Pre-sense front with pedestrian and cyclist detection
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure loss indicator
Security
- Advanced key and power operated tailgate - Luggage compartment lid opens electrically
- Anti theft alarm
- Anti-theft wheel bolts
- Electronically operated child lock
- Immobiliser
- Remote control central locking
Trim
- Aluminium air vent surrounds
- Aluminium trim elements
- Carbon inlays, accent surfaces in the dashboard and centre console in platinum grey silk effect paint finish
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 134 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 68 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.4 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 144 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1425 mm |
| Length | 4495 mm |
| Wheelbase | 2636 mm |
| Width (including mirrors) | 1984 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1880 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Max. Loading Weight | 560 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 690 |
| Minimum Kerbweight | 1320 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet

New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet
We hit the tarmac to try out the new Jaguar GT and although the early signs are good, there's still some fine tuning to be done
Road tests
31 Mar 2026
