Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Vorsprung |
| Price | £56,545 |
| Engine Power - BHP | 265 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 35.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 182 |
| Length | 4762 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 495 l |
| Minimum Kerbweight | 1630 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi connect with Amazon Alexa Integration
- Audi drive select
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Electromechanical power steering
- Email, calendar and text messages displayed via MMI
- Head up Display
- MMI Navigation plus with MMI touch includes 10.1" high resolution colour MMI display, 3D map
- Park assist system
- Power operated tailgate
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 58 Litre fuel tank
- Allroad suspension with damping control
- Quattro all wheel drive
Entertainment
- 2 USB charging ports
- DAB digital radio reception
Exterior Features
- Allroad radiator grille with vertical chrome slats
- Audi beam uses LEDs to project the audi logo in front and Vorsprung in rear
- Audi matrix LED headlights with LED rear lights + dynamic front and rear indicators
- Auto dimming rear view mirror
- Body coloured door mirrors
- Chrome plated exhaust trims
- Contrasting bumpers in manhattan grey metallic finish
- Door sill trims in aluminium inlay with allroad logo
- Electrically folding auto dimming/adjustable/heated door mirrors with memory function, LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Extended side sills in selenite silver
- Front acoustic glazing
- High beam assistant
- Panoramic glass sunroof
- Privacy glass
- Rain and light sensors
- Underbody protection
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 spoke high multi-function leather sport steering wheel with paddle shift and height and reach adjustable
- 40/20/40 split folding 3 rear seat bench in 3 parts with rear centre armrest
- Black cloth headlining
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Electric load area cover
- Electrically adjustable front seats with memory function for driver's side
- Fine nappa leather upholstery with front sports seats
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Heated front and outer rear seats
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Stainless steel loading sill protector
Packs
- Comfort and sound pack - A4
- Driver assistance pack - A4/S4
- Extended leather pack - A4/S4
- Exterior off road aluminium package - A4 Allroad
- High gloss package - A4
- Multi coloured extended LED interior lighting pack - A4
- Parking assistance advanced pack - A4 Vorsprung
- Storage and luggage compartment pack - A4
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Off road detection system
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- Seatbelt monitoring
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Keyless Go
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 182 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 183 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 182 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 35.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 34.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 35.3 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 41E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 265 |
| Engine Power - RPM | 5250 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE V DESIGN |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1493 mm |
| Length | 4762 mm |
| Wheelbase | 2818 mm |
| Width (including mirrors) | 2022 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2220 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1495 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 495 l |
| Max. Loading Weight | 590 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1630 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
