Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2967 |
| Trim | S5 Vorsprung |
| Price | £66,220 |
| Engine Power - BHP | 347 |
| Acceleration | 4.9 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| Length | 4765 mm |
| Height | 1384 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 430 l |
| Minimum Kerbweight | 1805 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select (Auto, Comfort, Dynamic, Efficiency and Individual)
- Audi phone box with wireless charging
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" full colour digital instrument cluster,vehicle/engine speed,Radio/media information+Driver assistance systems
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Electro-mechanical power steering
- Email, calendar and text messages displayed via MMI
- Head up Display
- MMI nav+ with MMI touch - 10.1" high resolution MMI display, touch sensitive, 3D map, route/country info, dynamic route guide, personal route assist
- Park assist system
- Power operated tailgate
- S instrument dials
- Service interval indicator
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive S sport suspension with damping control
- Audi sports differential
- Diesel particulate filter
Entertainment
- CD player
- DAB digital radio reception
- Two additional USB ports for rear passenger in rear centre console
- Two SDXC card slots
Exterior Features
- Audi Beam uses LEDs to project the Audi logo
- Auto dimming rear view mirror
- Black door mirror housings
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour front spoiler lip
- Body colour side sill trim
- Door mirrors folding with auto-dimming and memory function
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Matrix LED headlights with Audi laser light, dynamic light sequencing and dynamic indicator
- Panoramic glass sunroof
- Privacy glass
- Rain and light sensors
- S radiator grille in twilight grey matt with dual struts in aluminium and S5 logo
- S rear diffuser in twilight grey matt and honeycomb grille in black
- S specific dual branch chrome tailpipes with twin oval pipes on left and right
- S specific side air inlets in titan black with chrome inlays in unique S design
- Sport front and rear bumpers with side skirts
- Towbar preparation
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 spoke high multifunction leather sport steering wheel with paddle shfit and S badging perforated leather grips
- 40/20/40 split folding 3 seater rear bench seat
- Adjustable steering column
- Black cloth headlining
- Black leather gear lever knob
- Contrast stitching on seats, steering wheel and gear lever gaiter
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Electrically adjustable front seats with memory function for driver's side
- Fine Nappa leather upholstery
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Front/rear floor mats
- Gear lever with diamond S badge
- Heated front and outer rear seats
- Illuminated door sill trim with S logo
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Key with S5 logo
- Luggage compartment mat
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Rear headrests
- Stainless steel pedals
- Sunvisors with vanity mirrors
Packs
- Black styling pack - A5 Coupe/Sportback
- Comfort and sound pack - A5/RS5
- Driver assistance pack - Tour - A5
- Extended leather pack - A5
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- Electromechanical parking brake
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Front brake calipers painted in black with S5 logo
- Front passenger airbag deactivation
- Height adjustable front seatbelts
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- S model enhanced braking system
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning
- Variable restraint system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm system
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 20" 5 V spoke star design alloy wheels in matt titanium look gloss turned finish
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 187 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 189 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 187 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2967 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.8 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 47E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.9 |
| Engine Power - BHP | 347 |
| Engine Power - RPM | 3850 |
| Engine Torque - NM | 700 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/30 R20 |
| Tyre Size Rear | 265/30 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 V SPOKE STAR |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1384 mm |
| Length | 4765 mm |
| Wheelbase | 2825 mm |
| Width (including mirrors) | 2029 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2380 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 430 l |
| Max. Loading Weight | 575 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1805 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month

Car Deal of the Day: Lexus LBX is a true junior luxury SUV for just £215 a month
Small in size but big in character, the Lexus LBX is our Deal of the Day for 30 March
News
30 Mar 2026
