Audi A8 Saloon L 55 TFSI Quattro S Line 4dr Tiptronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2995 |
| Trim | S Line |
| Price | £84,655 |
| Engine Power - BHP | 340 |
| Length | 5320 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 505 l |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2995 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 4 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 340 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 500 |
| Engine Torque - RPM | 1370 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 265/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN ARM |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1488 mm |
| Length | 5320 mm |
| Wheelbase | 3128 mm |
| Width (including mirrors) | 2130 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 82 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 505 l |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
