Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Sport |
| Price | £36,740 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.1 |
| Top Speed | 128 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| Length | 4484 mm |
| Width | 1849 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 530 l |
| Minimum Kerbweight | 1495 kg |
Driver Convenience
- Amazon alexa Integration
- Audi connect safety and service
- Audi drive select
- Audi lane departure warning
- Audi Virtual Cockpit - 10.25" display
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- Distraction and Fatigue warning
- Legal emergency call
- MMI Navigation Plus with high resolution 10.1 inch touchscreen colour display
- Power operated tailgate
- Progressive steering
- Service interval indicator
- Smartphone interface includes wireless Apple carplay/Android Auto
- Start stop system with recuperation
- Voice control system with natural language interaction
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
Entertainment
- 2 USB-C ports with charge and data functions
- 6 passive loudspeakers
- DAB digital radio module
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Aluminium roof rails
- Aluminium window trim
- Anthracite black radiator grille
- Auto dimming door mirrors
- Auto dimming frameless rear view mirror
- Electrically folding, adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Front and rear bumpers, wheel arch trims and side sill trims in contrasting Manhattan grey paint finish
- Front and rear electric windows
- Front fog lights
- Front side air inlets in matt selenite silver
- Front spoiler in matt selenite silver
- Grille vertical bars in aluminium silver/Matt
- High gloss black finish B and C pillars
- LED headlights with LED daytime running lights
- LED third brake light
- Rain and light sensors
- Rear diffuser strip in matt selenite silver
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 12V socket in rear centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke multi-function leather steering wheel
- 40:20:40 folding with manual adjustment for 60:40 forwards/backwards position and backrest angle
- Black carpet mats
- Door sill trims with aluminium inlay
- Dual zone electronic climate control
- Electric lumbar support
- Front and rear floor mats
- Front and rear headrests
- Front centre armrest
- Height and reach adjustable steering wheel
- ISOFIX child seat mounting for front passenger with airbag deactivation and outer rear seat including top tether attachment point for outer rear seats
- Luggage compartment sill protection in stainless steel
- Lunar silver cloth headlining
- Manual front seats with height adjustment
- Single front passenger seat
Packs
- Non smoking pack - Q3
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Audi pre-sense front with pedestrain and cyclist recognition
- Electrically operated child locks on rear doors
- Electromechanical parking brake
- Electronic stabilisation control including ABS, ASR and EDL
- Front seatbelt reminder
- Hill descent control
- Hill hold assist
- Pre sense basic
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Remote central locking
- Thatcham approved category 1 anti theft alarm
Trim
- Aluminium look interior elements
- Detail dashboard around MMI touch colour display in glass look, black with surround in aluminium look
- Micrometallic silver inlay
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 160 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 148 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 43.5 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 78 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.1 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 DOUBLE ARM |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1616 mm |
| Length | 4484 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Width | 1849 mm |
| Width (including mirrors) | 2024 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2045 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1525 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 530 l |
| Max. Loading Weight | 550 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1495 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
