Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport [Tech Pack] |
| Price | £38,605 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Acceleration | 6.9 |
| Top Speed | 151 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| Length | 4191 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Minimum Kerbweight | 1370 kg |
Driver Convenience
- Audi drive select with 4 Pre configured modes
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" high-resolution LCD display with fully customisable instrument cluster
- Cruise control + speed limiter
- Emergency call service
- Mobile phone preparation with bluetooth interface
- Progressive power assisted steering
- Seat belt microphone
- Service interval indicator
- Start/Stop system with energy recuperation
- TP memo
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- AM/FM radio
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- MMI Radio with CD player and SD/XC card slot
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour bumpers
- Body colour door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators
- Front fog lights
- Fully automatic acoustic hood
- Green tinted heat insulating glass
- LED 3rd brake light
- Light and rain sensors
- Rear boot
- Retractable rear boot spoiler
- Sunband for windscreen
- Xenon headlights with LED daytime running lights with automatic headline range control + LED rear lights, brake lights and rear indicators
Interior Features
- 12V socket
- 3 spoke flat bottomed high multi-function leather sport steering wheel with gearshift paddles
- Alcantara/Leather upholstery includes seat centre panels, door trim inserts in black Alcantara with side bolsters, head restraints in black leather
- Aluminium door sill trims
- Front centre armrest
- Front passenger seat
- Front sports seats
- Heated front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Integrated head restraints
- ISOFIX child seat mounting for front passenger seat with airbag deactivation
- Manual adjustment of seat height, fore/aft position, seat angle, seat depth and backrest angle
Packs
- Non smoking pack - TT/TT RS
- Technology pack without Audi phone box - TT
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- ABS
- ASR traction control
- Curtain airbags
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- EDL traction control
- Electromechanical parking brake
- ESP
- First aid kit
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Roll over bars
- Seatbelt warning
- Tyre pressure loss indicator
- Warning triangle
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Aluminium design inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 157 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 40.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 19000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.9 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Engine Power - RPM | 4400 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 151 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 DOUBLE SPOKE DYNAMIC |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1355 mm |
| Length | 4191 mm |
| Wheelbase | 2505 mm |
| Width (including mirrors) | 1966 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1685 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Max. Loading Weight | 315 kg |
| Minimum Kerbweight | 1370 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
