Skip advert
Advertisement
- 45 TFSI Sport 2dr
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport Ed 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic [Tech]
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr
- 40 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Vorsprung 2dr S Tronic
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic [C+S Pack]
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic [Comfort+Sound]
- 50 TFSI Quattro TTS Black Edition 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic[C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Final Ed 2dr S Tronic
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Black Edition [Tech] |
| Price | £41,860 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Acceleration | 6.1 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 38.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 167 |
| Length | 4191 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Minimum Kerbweight | 1340 kg |
Driver Convenience
- Audi active lane assist
- Audi connect
- Audi drive select with 4 Pre configured modes
- Audi phone box
- Audi virtual cockpit - 12.3" high-resolution LCD display with fully customisable instrument cluster
- Cruise control + speed limiter
- MMI Navigation plus
- MMI touch panel
- Mobile phone preparation with bluetooth interface
- Progressive power assisted steering
- Seat belt microphone
- Service interval indicator
- Start/Stop system with energy recuperation
- TP memo
Engine/Drivetrain/Suspension
- S line sports suspension
Entertainment
- AM/FM radio
- Audi music interface
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- MMI Radio with CD player and SD/XC card slot
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlight range control
- Black chrome tailpipe
- Black door mirrors
- Dynamic rear indicators
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Fully automatic acoustic hood
- Green tinted heat insulating glass
- Headlight wash system
- LED daytime running lights
- LED headlights with LED rear lights + dynamic rear indicators
- Light and rain sensors
- Sunband for windscreen
- Wind deflector
Interior Features
- 12V socket
- 3 spoke flat bottomed multi-function leather sport steering wheel
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- Air conditioning
- Black headlining
- Extended aluminium look with stainless steel pedals
- Front centre armrest
- Front super sports seats
- Heated front seats
- Height adjustable driver's seat
- Height adjustable front head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- ISOFIX child seat mounting for front passenger seat with airbag deactivation
- Perforated leather gearknob
Packs
- Black styling pack - TT
- Non smoking pack - TT/TT RS
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- ABS
- ASR traction control
- Brake energy regeneration
- Curtain airbags
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- EDL traction control
- Electromechanical parking brake
- ESP
- First aid kit
- Front side airbags
- Hill hold assist
- Roll bar in glossy black
- Seatbelt warning
- Tyre pressure warning
- Warning triangle
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Matt brushed aluminium inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 167 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 168 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 167 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 38.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 38.2 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 19000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.1 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/30 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/30 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 Y SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1355 mm |
| Length | 4191 mm |
| Wheelbase | 2505 mm |
| Width (including mirrors) | 1966 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1695 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 280 l |
| Max. Loading Weight | 355 kg |
| Minimum Kerbweight | 1340 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
