BMW X5 Estate xDrive M60i MHT 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 4395 |
| Trim | M60 |
| Price | £98,745 |
| Engine Power - BHP | 530 |
| Acceleration | 4.3 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 23.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 273 |
| Length | 4935 mm |
| Width | 2004 mm |
| Height | 1755 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 650 l |
| Minimum Kerbweight | 2345 kg |
Driver Convenience
- Attentiveness assist
- Automatic tailgate operation
- BMW ConnectedDrive online services
- BMW live cockpit + with curved 12.3 instrument cluster/14.9 central display,nav/Tuner with diversity reception,RDS/4GLTE/remote software upgrade
- BMW Recovery system
- BMW Teleservices
- Condition based service
- Cruise control with brake assist
- eCall emergency call system
- Enhanced bluetooth with wireless charging
- Integral active steering
- Integrated owner's handbook
- Speed limiter
- Wi-Fi hotspot
Engine/Drivetrain/Suspension
- Drive performance control with ECO PRO comfort + sport mode
- Eight speed steptronic sport automatic transmission and gearshift paddles on the steering wheel
- M Sport differential
Exterior Features
- Adaptive LED Headlights
- BMW individual lights shadow line
- Front and rear electric windows
- High beam assistant
- High gloss black shadow line roof rails
- LED daytime running lights
- M Sport exhaust system
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Sun protection glass
- Third brake light in rear spoiler
- Variable intermittent rear wash/wipe
Interior Features
- 12V - Power sockets with 2x centre console and 1x luggage compartment
- 3 seat bench in 2nd row
- Entry sills illuminated M60i xDrive model badge front and rear
- Foldable rear centre armrest with 2 cupholders and storage compartment
- Front and rear side armrest integrated into door trim
- Grab handles in 1st and 2nd row of seats with Integrated in headliner, at rear with coat hooks, plastic
- Headrests for all seats
- Luggage compartment separating net
- Lumbar support with height and depth adjustment in backrest
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors and ticket pocket
- Three spoke sport M leather steering wheel
- Velour floormats
Packs
- Ambient light interior pack - X5
- Driving assistant pack with radar based driver assistance system - X5
- Expanded exterior mirror pack - X5/X5 M
- M aerodynamics pack - X5
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Active protection
- Airbags - driver/front passenger, rear and side, first and second row seats head airbags, front passenger seat airbag deactivation + knee airbag
- Anti-lock braking system (ABS)
- Automatic Stability Control (ASC)
- Brake energy regeneration
- Cornering brake control (CBC)
- Crash sensor activating central locking release, hazard warning lights, fuel cut off, interior lighting + activation of safety battery terminal clamp
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dynamic Traction Control - DTC
- Electromechanical parking brake with automatic drive away release and auto hold function
- Electronic brake force distribution
- Hill start assistant
- M sport seatbelt
- Mechanical child proof lock on rear doors
- Tyre pressure monitoring system
- Tyre pressure sensors
- Ventilated front and rear disc brakes
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm system
- Closing system with central locking
- Comfort access system
- Locking wheel bolts
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.143 |
| Noise Level dB(A) | 67 |
| NOx | 0.003 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 273 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 274 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 270 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 255 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 225 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 442 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 255 |
Emissions - Lifecycle
| End-of-Life Emissions - CO2e (Equivalent) - tonnes | 0.6 |
| In-Life Emissions - CO2e (Equivalent) - tonnes | 11.1 |
| Lifetime Emissions - CO2e (Equivalent) - tonnes | 26.3 |
| Production Emissions - CO2e (Equivalent) - tonnes | 14.6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 4395 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 89 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 23.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 23.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 23.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 25.2 |
| WLTP - MPG - High | 28.5 |
| WLTP - MPG - Low | 14.6 |
| WLTP - MPG - Medium | 25.2 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.3 |
| Engine Power - BHP | 530 |
| Engine Power - RPM | 5300 |
| Engine Torque - NM | 750 |
| Engine Torque - RPM | 2100 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/35 R22 |
| Tyre Size Rear | 315/30 R22 |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Style | V SPOKE - STYLE 747M |
| Wheel Type | 22" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1755 mm |
| Length | 4935 mm |
| Wheelbase | 2975 mm |
| Width | 2004 mm |
| Width (including mirrors) | 2218 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 83 |
| Gross Vehicle Weight | 3065 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1870 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 650 l |
| Max. Loading Weight | 720 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2345 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
