Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Expression |
| Price | £24,600 |
| Battery Capacity | 1.2 |
| Engine Power - BHP | 140 |
| Acceleration | 10.1 |
| Top Speed | 106 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 113 |
| Length | 4343 mm |
| Width | 1813 mm |
| Height | 1616 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 472 l |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
Driver Convenience
- 7" digital driver display
- Apple CarPlay and Android Auto
- Cruise control and speed limiter
- Driver attention warning
- E Save
- eCall emergency system
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Emergency Stop Signal (ESS)
- Event data recoder
- Lane departure warning with lane keep assist
- On board computer, odometer, trip computer, average fuel consumption, average speed, service indicator, outside temperature gauge
- Rear camera
- Rear parking sensors
- Rescue code
- Rev counter
- Stop/start system
- Tailgate
- Traffic sign recognition with speed alert/Intelligent speed assist (ISA)
Entertainment
- 10.1" media display with DAB, smartphone replication, bluetooth, connected services, 4 speakers, USB-C plug (front and rear)
- USB connection for data transfer and charging
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting system
- Automatic wipers
- Black with white trim radiator grille
- Body coloured door handles
- Dusk sensor
- Electric front windows with driver's one touch operation
- Electric rear windows
- Front and rear body coloured bumpers
- Front door sill protection strip
- Grey air vent inserts
- Grey door mirrors
- Grey front skid plate
- Heated rear windows with wash wipe
- High level third rear brake light
- LED automatic daytime running lights
- Longitudinal roof bars
- Manually adjustable door mirrors
- Rain sensor
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Side protection
- Tinted windows
- Underbody protection skid plates
- Wheel arch protection and snorkel in starkle
- Y-shaped LED lighting signature
Interior Features
- 1/3-2/3 split folding rear bench seat back
- 3 rear height adjustable headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way adjustable front passenger seat
- 6 way adjustable driver seat
- Boot light
- Carpet mats
- Driver and passenger vanity mirror with cover
- Fabric upholstery
- Front 12v plug
- Front head restraints
- Front passenger reading light
- Height adjustable driver seat
- Height adjustable front headrests
- Height and depth adjustable steering wheel
- High central armrest with console storage
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Manual air conditioning
- Map pocket on front seat backs
- Single front passenger seat
- Steel grey interior door handles
- Synthetic leather steering wheel
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - front and side driver and passengers including curtain airbags
- ABS and Emergency brake assist
- Advanced emergency braking system
- Alcohol imoboliser predisposal
- ASR traction control with Electronic stability control
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver and passenger seatbelt not fastened warning
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake
- Front seatbelt pretensioners
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist
- Side impact protection
- Tyre pressure monitor
- Vehicle dynamic control
Security
- Automatic central locking
- Engine immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Denim decopart on instrument panel and door with textile
Wheels
- 17" Diamond cut tergan alloy wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.2 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 113 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 78 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 4 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 64.2 |
| WLTP - MPG - Low | 61.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 65.7 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24A |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 60 |
| NCAP Safety Assist % | 57 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.1 |
| Engine Power - BHP | 140 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 148 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | TERGAN |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1616 mm |
| Height (including roof rails) | 1656 mm |
| Length | 4343 mm |
| Wheelbase | 2657 mm |
| Width | 1813 mm |
| Width (including mirrors) | 2069 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1870 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1545 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 472 l |
| Max. Loading Weight | 490 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 725 |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.86 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
