Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1242 |
| Trim | Pop |
| Price | £16,355 |
| Engine Power - BHP | 69 |
| Acceleration | 12.9 |
| Top Speed | 101 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 140 |
| Length | 3571 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1488 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Minimum Kerbweight | 960 kg |
Driver Convenience
- Dualdrive PAS
- External temperature gauge
- Speed limiter
- Stop/start system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Dualogic gearbox
Entertainment
- 4 speakers
Exterior Features
- Body colour bumpers
- Chrome plated exterior door handles
- Electric front windows
- Heat insulated glass
- LED daytime running lights
Interior Features
- 1 passenger grab handle
- Air conditioning
- Auxilliary 12V power socket
- Cloth upholstery
- Front headrests
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat preparation
- Rear head restraints
Passive Safety
- 7 airbags - Driver, passenger, side, window and drivers knee airbags
- ABS/EBD
- ESC + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Automatic door locking
- Locking fuel filler cap
- Remote central locking
Wheels
- 14" steel wheels and covers
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 142 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 140 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1242 |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70.8 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 78.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 10D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.9 |
| Engine Power - BHP | 69 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 102 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 101 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/65 R14 |
| Tyre Size Rear | 175/65 R14 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1488 mm |
| Length | 3571 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1350 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 474 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Loading Weight | 390 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 960 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
