Skip advert
Advertisement
- 1.2 Pop Star ECO 2dr
- 1.2 Pop 2dr
- 1.2 Pop 2dr Dualogic
- 1.0 Mild Hybrid Pop 2dr
- 1.2 Mirror 2dr
- 1.2 Mirror 2dr Dualogic
- 1.2 Pop Star 2dr
- 1.2 Pop Star 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Pop Star 2dr
- 0.9 TwinAir Pop Star 2dr Dualogic
- 1.2 Lounge ECO 2dr
- 1.2 S 2dr
- 1.2 S 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir S 2dr
- 0.9 TwinAir 105 S 2dr
- 0.9 TwinAir S 2dr Dualogic
- 1.2 Mirror II 2dr
- 1.2 Mirror II 2dr Dualogic
- 1.2 Collezione 2dr
- 1.2 Collezione 2dr Dualogic
- 1.2 Collezione Fall 2dr
- 1.2 Collezione Fall 2dr Dualogic
- 1.2 Anniversario 2dr
- 1.2 Anniversario 2dr Dualogic
- 1.2 Lounge 2dr
- 0.9 TwinAir 105 Lounge 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Lounge 2dr
- 1.2 Lounge 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Lounge 2dr
- 0.9 TwinAir Lounge 2dr Dualogic
- 1.2 Sport 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport 2dr
- 1.2 Sport 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Sport 2dr
- 1.2 120th Anniversary 2dr
- 1.2 120th Anniversary 2dr Dualogic
- 1.2 Spiaggina 2dr
- 1.2 Star 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Star 2dr
- 1.2 Star 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Star 2dr
- 1.2 Rock Star 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Rock Star 2dr
- 1.2 Rock Star 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Rock Star 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Connect 2dr
- 1.2 60th Anniversary 2dr
- 1.2 60th Anniversary Dualogic 2dr
- 0.9 TwinAir 60th Anniversary 2dr
- 0.9 TwinAir 105 60th Anniversary 2dr
- 0.9 TwinAir 60th Anniversary Dualogic 2dr
- 1.2 Riva 2dr
- 1.2 Riva 2dr Dualogic
- 0.9 TwinAir Riva 2dr
- 0.9 TwinAir 105 Riva 2dr
- 0.9 TwinAir Riva 2dr Dualogic
- 1.0 Mild Hybrid Dolcevita [Part Leather] 2dr
- 1.0 Mild Hybrid 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Lounge [Dolcevita Pack] 2dr
- 1.2 Lounge [Dolcevita Pack] 2dr Dualogic
- 1.0 Mild Hybrid Hey Google 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Launch Edition 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Nav] 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Red 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Red 2dr [16" Alloy]
- 1.0 Mild Hybrid Dolcevita Plus 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Top 2dr
- 1.2 Dolcevita 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Dolcevita 2dr
- 1.2 Dolcevita 2dr Dualogic
- 1.0 Mild Hybrid Star [Dolcevita Pack] 2dr
- 1.2 Star [Dolcevita Pack] 2dr Dualogic
- 1.0 Mild Hybrid Yachting 2dr
- 1.0 Mild Hybrid Collezione 1957 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Collezione 1957 |
| Price | £23,950 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 104 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 107 |
| Length | 3571 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1488 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Minimum Kerbweight | 983 kg |
Driver Convenience
- 7" TFT instrument cluster
- 8 buttons on steering wheel
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- E-call
- Electric servo steering
- External temperature gauge
- Mopar connect services
- Rear parking sensor
- Smartphone mirroring
- Speed limiter
- Stop/start system
- Trip computer
- Upgrade bag control unit
Engine/Drivetrain/Suspension
- Alternator default
- NVH contents
Entertainment
- 6 speakers
- 7" HD Touchscreen Radio, Bluetooth, USB and DAB
- Additional speakers on rear panel
Exterior Features
- 1957 to 2024 Serigraphy 3rd light
- 3rd brake light
- Aerodynamic covers
- Athermic crystals
- Bi-colour paint
- Body colour bumpers
- Chrome exhaust tip
- Chrome mirror caps with silver beauty line
- Chrome plated exterior door handles
- Defrosting door mirrors
- Door opening/closing via remote control
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Fiat 500 Easter Egg on the back window
- Front fog lights
- H:Drive badge
- Heat insulated glass
- LED daytime running lights
- Rear boot
- Rear window defroster
- Styled halogen headlamps
Interior Features
- 1 passenger grab handle
- 2 seat bench in second row
- 50/50 split folding rear seats with height adjustable rear headrests
- 500 One of 1957 embossed logo
- 500s silhouette glass serigraphy
- Auto climate control
- Auxilliary 12V power socket
- Chrome kit
- Cloth upholstery with frau leather inserts
- Dedicated number plate One of 1957
- Door sill plates
- Extra series steering wheel
- Final edition seats kit
- Footrest
- Front headrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat preparation
- Mechancially adjustable front seats
- Single front passenger seat
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 7 airbags - Driver, passenger, side, window and drivers knee airbags
- ABS/EBD
- Dynamic stability control (VDC)
- ESC + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Manual passenger airbag deactivation function
- Seat belt reminder
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Automatic door locking
- Immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Remote central locking
Trim
- Specific dashboard panel 3
- Wooden dashboard
Wheels
- 16" White diamond cut alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 107 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 6 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 58.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 60.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 68.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 68.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 61.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 62.8 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 92 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 104 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1488 mm |
| Length | 3571 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 983 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
