Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1248 |
| Trim | Not Available |
| Price | £18,319 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Top Speed | 98 mph |
| Length | 4756 mm |
| Width | 1832 mm |
| Height | 1880 mm |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
Driver Convenience
- Locking fuel cap
- PAS
- Rev counter
Entertainment
- High Performance speakers
Exterior Features
- Adjustable headlamps
- Electric front windows
- Nearside sliding door
- Offside sliding side door
- Side protection rubbing strips
Interior Features
- Ceiling mounted storage shelf
- Height adjustable steering wheel
- Passengers underseat storage tray
Packs
- Eco pack - Doblo
Passive Safety
- Driver's airbag
Technical
- 12v plug in passenger side dashboard
- ABS
- ESP/VDC
- Heated diesel filter
- Speed limiter
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 69.6 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1248 |
| Compression Ratio | 16.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 82 |
General
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 90 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Front/Side Impact - Discontinued February 09 | N/A |
| NCAP Pedestrian - Discontinued February 09 | N/A |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 90 |
| Engine Power RPM | 4000 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 98 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1880 mm |
| Length | 4756 mm |
| Load Deck Height | 545 |
| Load Height | 1305 |
| Load Length | 2170 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1230 |
| Load Width | 1714 |
| Lower Rear Door Width | 1231 |
| Rear Door Height | 1250 |
| Side Load Door Height | 1175 |
| Side Load Door Width | 700 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3105 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1832 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2330 kg |
| Load Space Volume | 4.2 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 1005 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
New Volkswagen T-Roc Hybrid ride review: brand's first full-hybrid could have giant impact

New Volkswagen T-Roc Hybrid ride review: brand's first full-hybrid could have giant impact
We get a taste of VW’s first full-hybrid system, coming to the Golf and T-Roc later this year
Road tests
21 May 2026
