Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Not Available |
| Price | £20,095 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Top Speed | 98 mph |
| Length | 4756 mm |
| Width | 1832 mm |
| Height | 1880 mm |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
Driver Convenience
- Locking fuel cap
- PAS
- Rev counter
Entertainment
- High Performance speakers
Exterior Features
- Adjustable headlamps
- Electric front windows
- Nearside sliding door
- Offside sliding side door
- Side protection rubbing strips
Interior Features
- Ceiling mounted storage shelf
- Height adjustable steering wheel
- Passengers underseat storage tray
Packs
- Eco pack - Doblo
Passive Safety
- Driver's airbag
Technical
- 12v plug in passenger side dashboard
- ABS
- ESP/VDC
- Heated diesel filter
- Speed limiter
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 79.5 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 80.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.6 |
| Badge Power | 90 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Front/Side Impact - Discontinued February 09 | N/A |
| NCAP Pedestrian - Discontinued February 09 | N/A |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 90 |
| Engine Power RPM | 4000 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 98 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1880 mm |
| Length | 4756 mm |
| Load Deck Height | 545 |
| Load Height | 1305 |
| Load Length | 2170 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1230 |
| Load Width | 1714 |
| Lower Rear Door Width | 1231 |
| Rear Door Height | 1250 |
| Side Load Door Height | 1175 |
| Side Load Door Width | 700 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13 m |
| Wheelbase | 3105 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1832 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2370 kg |
| Load Space Volume | 4.2 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 1005 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
New Cupra Raval narrows price gap to Renault 5 with new EV grant discount

New Cupra Raval narrows price gap to Renault 5 with new EV grant discount
Big-battery versions of the Cupra Raval now start from just £28,500 after qualifying for Band 2 of the Electric Car Grant
News
21 May 2026
