Skip advert
Advertisement
- 1.2 Pop 5dr
- 1.2 Easy+ 5dr
- 1.2 Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr Dualogic
- 1.2 Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr Dualogic
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr
- 1.0 Mild Hybrid 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [5 Seat] 5dr
- 1.2 Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Trekking 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [5 Seat] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [90] City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [85] City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr [Style Pack]
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Launch Edition 5dr
- 1.2 Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style Pack] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir Antarctica 4X4 5dr
- 1.3 Multijet Antarctica 4X4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Cross [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Top [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Red [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Garmin [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style Pack] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 [Touchscreen] 5dr
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Not Available |
| Price | £73,135 |
| Engine Power - BHP | 210 |
| Top Speed | 80 mph |
| Length | 5989 mm |
| Width | 2052 mm |
| Height | 2206 mm |
Driver Convenience
- 10" Cluster with 3 graphic layouts, ADAS visualization, rear view camera visualization
- 12V - 13 pin provision
- 360 degree moulded plastic protection
- Acoustic comfort kit
- Advanced driver distraction warning camera
- Connectivity box 4G
- Cruise control
- Data set standard
- Electric power steering with city function button for adjustable steering effort
- Emergency lane keeping assist
- Intelligent speed assist and traffic sign recognition
- Radar integration
- Trip computer
- Without E-call
Entertainment
- Aux input socket
- Mp3 player with tweeter
Exterior Features
- 3 Piece bumper
- Cab guard
- Cab rear window
- Central exhaust pipe
- Delete rear marker lights
- Front fog lights with cornering function
- Fuel filler pipe roof cover
- No electric taillift provisions
- Predisposition towing
- Radiator in aluminium
- Removable rear ladder rack
- Side underun protection
- Split/wide angle rear view mirror
- Standard chassis
- Trailer sway control
- Width admitted 2000
- Without automatic tow hook
Interior Features
- 2 spotlights
- 4 loud speakers
- Air conditioning compressor - 170cc
- Arm rests on the doors
- Ergonomic storage with upto 18 storage compartments
- Full steel bulkhead
- Interior lights
- Manual air conditioning
- Rake, height and reach adjustable drivers seat
- Redesigned dash with open storages on the top of the dashboard with antiglare protection
- Shelves at floor level below seats
- Standard temperature climate
- Storage compartments with bottle holder
Passive Safety
- Delete provision fire extinguisher
- Without emergency switch
- Without retarder
Technical
- 8 speed automatic gearbox
- ABS
- Central parking brake
- Charged battery
- EBD
- Front crash box and chassis reinforcement
- Hill holder system
- PTO Provision
- Roll movement intervention
- Standard oil sump
- Without cross axle differential lock
Wheels
- 16" steel wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 95.8 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 17.5:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 8 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 104 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Badge Engine CC | 3.0 |
| Badge Power | 210 |
| Battery AH | 105 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | LEAF SPRINGS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Overall Rating - LCV | Gold |
| NCAP Safety Assist % | 77 |
| Rear Brakes | VENTILATED DISCS |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 60 |
| Timing Belt Interval Mileage | 150000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 210 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 470 |
| Engine Torque RPM | 1400 |
| Top Speed | 80 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/75 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/75 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2206 mm |
| Length | 5989 mm |
| Load Length | 4110 |
| Load Width | 2550 |
| Rear Overhang | 1491 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
| Wheelbase | 3450 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2052 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 900 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
