Skip advert
Advertisement
- 1.2 Pop 5dr
- 1.2 Easy+ 5dr
- 1.2 Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr Dualogic
- 1.2 Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr Dualogic
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr
- 1.0 Mild Hybrid 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [5 Seat] 5dr
- 1.2 Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Trekking 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [5 Seat] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [90] City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [85] City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr [Style Pack]
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Launch Edition 5dr
- 1.2 Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style Pack] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir Antarctica 4X4 5dr
- 1.3 Multijet Antarctica 4X4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Cross [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Top [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Red [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Garmin [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style Pack] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 [Touchscreen] 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1242 |
| Trim | City Cross [Sty Pk] |
| Price | £14,255 |
| Engine Power - BHP | 69 |
| Acceleration | 14.8 |
| Top Speed | 102 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 44.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| Length | 3653 mm |
| Width | 1662 mm |
| Height | 1635 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- Dual drive PAS
- Outside temperature display
- Trip computer
Entertainment
- 4 speakers
- Bluetooth radio with Smartphone cradle, USB and AUX-in
- Remote controls mounted on steering wheel
Exterior Features
- Black door handles
- Body colour bumpers
- Body coloured door mirrors
- Body coloured side stripes
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Rear wiper
- Ultrashine silver front and rear skid plates
- Ultrashine silver roof rails
- Ultrashine silver side mouldings
Interior Features
- 12V socket
- 3 point rear seatbelts(3)+3 rear head restraints
- 5 seat with 40/60 split folding rear seat and 3 head restraints
- Adjustable leather steering wheel with audio controls
- Auto climate control with pollen filter
- Cloth/ECO leather upholstery
- Driver's sun visor with vanity mirror
- Floor mats
- Front spot light with timer
- Height adjustable driver's seat
- Isofix attachments on outer rear seats
- Leather gear knob
- Luggage compartment lighting
- Passenger sunvisor with vanity mirror
Passive Safety
- ABS/EBD
- Anti-whiplash front headrests
- Brake assist function
- Driver airbag
- ESP + ASR + hill holder
- Front passenger airbag
- Side airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 15" Off road alloy wheels
- Summer tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 142 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1242 |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70.8 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 78.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 44.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 46.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6U |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 45 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 16 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 0 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 47 |
| NCAP Safety Assist % | 7 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 14.8 |
| Engine Power - BHP | 69 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 102 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 102 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1635 mm |
| Length | 3653 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1662 mm |
| Width (including mirrors) | 1882 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1515 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 870 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
| Max. Loading Weight | 425 kg |
| Max. Roof Load | 55 |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
