Skip advert
Advertisement
- 1.2 Pop 5dr
- 1.2 Easy+ 5dr
- 1.2 Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr Dualogic
- 1.2 Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr Dualogic
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr
- 1.0 Mild Hybrid 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [5 Seat] 5dr
- 1.2 Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Trekking 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [5 Seat] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [90] City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [85] City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr [Style Pack]
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Launch Edition 5dr
- 1.2 Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style Pack] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir Antarctica 4X4 5dr
- 1.3 Multijet Antarctica 4X4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Cross [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Top [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Red [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Garmin [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style Pack] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 [Touchscreen] 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 875 |
| Trim | Waze |
| Price | £13,700 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Length | 3653 mm |
| Width | 1662 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
Driver Convenience
- Dual drive PAS
- Outside temperature display
- Stop/start system
- Trip computer
Entertainment
- 4 speakers
- Bluetooth radio with Smartphone cradle, USB and AUX-in
- Remote controls mounted on steering wheel
Exterior Features
- Black bodyside mouldings
- Black roof rails
- Black side stripes
- Body colour bumpers
- Electric front windows
- Front and rear bumper with glossy black skid plate
- Front fog lights
- Gloss black door handles
- Gloss black door mirror caps
- Manually adjustable heated door mirrors
- Rear wiper
- Waze logo
Interior Features
- 12V socket
- 2 rear head restraints
- 3 rear seats with 60/40 folding rear seats
- Air conditioning + pollen filter
- Cloth upholstery
- Driver's sun visor with vanity mirror
- Floor mats
- Front spot light with timer
- Height adjustable steering wheel
- Isofix attachments on outer rear seats
- Luggage compartment lighting
- Passenger sunvisor with vanity mirror
Passive Safety
- ABS/EBD
- Anti-whiplash front headrests
- Brake assist function
- Driver airbag
- ESP + ASR + hill holder
- Front passenger airbag
- Side airbags
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 15" Bi-colour alloy wheels
- Summer tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 875 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 2 |
| Cylinders - Bore (mm) | 80.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 3 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 45 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 16 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 0 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 47 |
| NCAP Safety Assist % | 7 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 145 |
| Engine Torque - RPM | 1900 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/55 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/55 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 3653 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1662 mm |
| Width (including mirrors) | 1882 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 870 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
