Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Zetec |
| Price | £21,915 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 12.5 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4668 mm |
| Width | 1825 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Minimum Kerbweight | 1308 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Cruise control + speed limiter
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford pass connect
- Ford SYNC 3 with 8" TFT touchscreen, and app link Android auto/Apple carplay
- Intelligent speed assist
- Lane keeping aid with lane departure warning
- PAS
- Selectable drive mode
- Trip computer
Entertainment
- 6 speakers
- Aux input
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Auto headlamps (on/off)
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front fog lamps with cornering function
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Halogen reflector headlamps
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- Roof rails
- Tailgate wash/wipe
Interior Features
- 2nd Load floor
- 3 spoke leather trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 60/40 split back and cushion rear seats with 2 height adjustable headrests
- Auto fold rear seats
- Centre console with armrest
- Cloth upholstery
- Driver's lumbar support
- Front floor mats
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Leather gear knob
- Manual air conditioning
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 122 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 120 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 8E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.5 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 114 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 195/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/65 R16 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5x2 SPOKE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4668 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1825 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Gross Vehicle Weight | 1925 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1620 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Max. Loading Weight | 617 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 690 |
| Minimum Kerbweight | 1308 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
