Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Active |
| Price | £24,665 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 11.1 |
| Top Speed | 118 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4693 mm |
| Width | 1844 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Minimum Kerbweight | 1338 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford pass connect
- Ford SYNC 3 nav system with DAB radio, 8" colour touch screen, voice control, app link, Apple car play/Android auto and 4.2" TFT coloured cluster
- Intelligent speed assist
- Lane keeping aid with lane departure warning
- PAS
- Selectable drive modes with slippery and trail mode
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
- Raised ride height (30mm higher than standard)
Entertainment
- Aux input
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Active branded scuff plates
- Active front and rear bumper with unique upper and lower grille
- Auto headlamps (on/off)
- Black painted roof and mirror caps
- Black roof rails
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Halogen reflector headlamps
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- LED front fog lamps with cornering function
- Rear privacy glass
- Tailgate wash/wipe
- Twin exhaust tailpipes
- Unique skid plates and side rocker mouldings
Interior Features
- 3 spoke leather trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 60/40 split back and cushion rear seats with 2 height adjustable headrests
- Auto fold rear seats
- Centre console with armrest
- Cloth upholstery with blue stitching
- Driver's lumbar support
- Front floor mats
- Gear lever gaiter ring with blue stitching
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Leather gear knob
- Manual air conditioning
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless start with 'Ford Power' starter button
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" 5 spoke foundry black machined painted finish alloy wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 62.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 53.3 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 56.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 61.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 120000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.1 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Top Speed | 118 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4693 mm |
| Width | 1844 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 47 |
| Gross Vehicle Weight | 1955 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1620 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Max. Loading Weight | 617 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1400 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 705 |
| Minimum Kerbweight | 1338 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
